Bilim

Bağışıklık Güçlendirmek İçin Neler Yapılabilir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek, başta Corona Virüsü olmak üzere pek çok virüs, bakteri ve parazitle savaşmanın en etkili yoludur. Grip, soğuk algınlığı ve daha pek çok hastalığın görülme sıklığı, kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olup olmamasına bağlı olarak değişir. Corona Virüsü Türkiye’de de tespit edildiğinden, bağışıklık güçlendirmek için neler yapılabileceği konusu ekstra önem kazanmıştır.

Corona Virüsü başta olmak üzere pek çok bulaşıcı hastalığa karşı vücudumuzu savunan bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin pek çok yolu vardır. Verdiğimiz öneriler hayal kalitenizi ve vücut direncinizi yükseltir fakat en önemli tavsiyemiz ihtiya. duyulduğu takdirde bir uzmanla görüşerek genel sağlık durumunuz hakkında bilgi almanızdır.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Güçlü bir bağışıklık sistemi kişinin hayatta kalmasını ve hayat kalitesini artırmayı sağlayan en önemli faktördür. Vücudun savunma sistemi olarak tanımlayabileceğimiz bağışıklık sistemi, Corona Virüsü salgını başlamadan önce de vücudun grip ve nezleden kansere dek pek çok hastalıkla savaşmasını sağlıyordu. Corona Virüsü salgınının başlamasıyla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmek çok daha büyük önem kazandı.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilk olarak alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz gerekir. Sağlıklı besinler tüketmek, sigara, alkol ve benzeri zararlı maddelerin kullanımını bırakmak, sporu hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline getirmek, fazla kilolar mevcutsa sağlıklı bir biçimde kilo vermek ve tüm bunlara ek olarak her ne kadar günlük hayatta karşımıza çıkan pek çok sorun olsa da, çözüm odaklı olmak ve stres yapmamak bağışıklığı güçlendirmek için alınabilecek önlemler arasındadır. 

Bağışıklık Güçlendirmek İçin Neler Yapılabilir

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Uyuyun

Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerin hastalıklara daha yatkın olduğu bilinen bir gerçektir. Uyku düzeni vücudun bağışıklık sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Yeterli düzeyde uyumamak, vücudun stres hormonu salgılamasına neden olur. Bu durum da hastalıklara karşı savunmasız kalmanıza yol açar. Yetişkin bir kişinin günde ortalama 8 saat uyuması gerekir. İyi dinlenmiş kişiler yalnızca zinde hissetmekle kalmaz, aynı zamanda hastalıklara karşı daha dirençli olur.

Bağışıklığı Yükselten Besinler

Bağışıklığı yükseltmek için dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Meyve ve sebzelerin mevsiminde tüketilmesi, aşırı karbonhidrat ve şekerden kaçınıp dengeli bir beslenme rutini oluşturulması bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun Corona Virüsü başta olmak üzere pek çok virüs, bakteri ve parazite karşı savaşabilmesine yardımcı olur.

Bağışıklık Güçlendirmek İçin Neler Yapılabilir

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yoğurt, kefir, ıspanak, sarımsak, soğan ve benzeri besinler ilk akla gelen seçenekler olarak karşımıza çıkar. Vitamin ağırlıklı beslenmek de bağışıklığı yükseltmek için dikkat edilmesi gereken önemli maddelerin başında gelir. C, E, Çinko ve beta karoten gibi zengin vitamin ve mineralleri içeren yiyecekler tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmek için son derece faydalıdır. Kırmızı üzüm, çilek, havuç, lahana ve benzeri besinlerin tüketilmesi, Corona Virüsü başta olmak üzere pek çok virüs, bakteri ve parazite karşı vücudun direncini artırır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı