Bilim

Bebeklerin Dil Gelişimi Dil Öğrenimi Hakkında Fikir Veriyor

Bebekler, doğduklarından itibaren 1.5 ve 2 yıl boyunca etrafındaki sesleri dinleyerek ve algılayarak ses tanıma ve ayırt etme işlemini gerçekleştirebilmektedirler.  Ancak bilim insanları bu sistemin nasıl ilerlediğini bulmaya yönelik çalışmalar yapmaktadırlar.

Beyindeki Görsel, İşitsel ve Dil Haritaları

Eğer bebeklerin bu süreci nasıl işlettikleri ve bu mekanizmanın nasıl çalıştığı belirlenebilirse, beyinin en kuvvetli olduğu dönem olan bu dönemde sayısız pek çok dilin öğretilebileceği varsayımı yapılmıştır. Yapılan araştırmalar ile bebeklerin daha henüz 4 aylıkken etrafındaki seslerin tonlamalarından farklı seslere ait olduklarını anlayabildikleri tespit edilmiştir.7 aylığa geldiklerinde ise  bebek, bir zil sesi ile annesinin ona seslendiği sesi daha net bir şekilde ayırt eder bir hale gelmektedir. Çünkü bebek çevreyi tanımaya çalışarak 4 ve 7. Aylarda beyninde bir dil-ses haritası oluşturabilmektedirler. Bunu yaparken çevresinde olup biteni, hareketleri, sesleri olabildiğince dikkatli izler ve kayıt eder. Bu harita denen durum, bebeğin beyninde oluşan ve çevredeki karmaşık dil ve ses yapılarını çözebilmesine yardımcı olan bir hücre topluluğu olduğu bilinmektedir. Görsel, işitsel, ve dil haritaları çocuğun bilişsel süreçlerinin oldukça verimli geçmesini de sağlamaktadır.  Bilim insanları , bebeklerin 4. Ayında başlayan bu dil haritalarının gelişimini etkileyebilirlerse daha hızlı ve kolay öğrenme sağlanabileceği belirtilmiştir. Eğer bebeklerin algılaması yönlendirebilir yahut geliştirilebilirse daha etkili bir öğrenme sağlanabileceği düşünülmektedir. Birtakım oyunlarla bunu sağlayabilen bilim insanları, bebeklere birçok karışık ses dinletip tepkilerini ölçebiliyorlar.  Oyun esnasında dikkat etmeleri gereken yerleri söyleyerek bebeğin daha da fazla odaklanmasını ve daha kolay bir şekilde dil haritalarına eklemelerini sağlamaktadırlar.

Bu durum pek çok bebeğin dil gelişimini daha hızlı ve kolay bir şekilde yapmasını sağlamıştır. Ancak bilim insanları her bebeğin dil gelişiminin genetik özellikler ile de bağlantılı olabileceğini bildirmektedir. Her bebeğin hemen dil gelişimini aynı oran ve hızla sağlayamayacağını da belirtmektedirler. Bilim insanları bu durumu, genetik aile yapısında boy durumunun 1.50-1.70 cm olan bir çocuğun spor yaparak bunu en fazla 1.80’e taşıyabileceğini ancak 1.90’a ulaşamayacağına benzetmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı