Bilim

Belirti Göstermeyen Koronavirüs Hastası 70 Kişinin Enfekte Olmasına Neden Oldu!

Koronavirüs salgını kısa sürede tüm dünyaya yayılan son derece ölümcül bir virüs olarak ifade ediliyor. Şimdiye kadar yapılan değerlendirmeler sonrasında 11.5 milyondan daha azla kişinin hastalığa yakalandığı ortaya çıktı. Bulaşıcılığının yüksek olmasından dolayı her geçen gün daha fazla insanı etkilemeye devam ediyor.

Henüz bir tedavisi bulunmayan salgına karşı korunmanın tek yolunun sosyal mesafe, hijyen ve maske üçlüsünden geçtiği ifade ediliyor. Tüm bunlara dikkat edilse dahi hiç bilinmedik bir zamanda pek çok kişi farkında olmadan hastalıkla enfekte olabiliyor.

Belirti Göstermeyen Hastalar Daha Çok Kişiyi Enfekte Ediyor

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmaların ardından pek çok kişinin belirti vermeden hastalığı geçirdiğini ortaya koydu. Tahmin edildiği gibi herkes hastalığı ağır hasarlarla ve belirtilerle atlatmıyor. Sadece taşıyıcı olan bu kişiler daha fazla kişiyi farkında olmadan enfekte edebiliyorlar.

Yapılan bir araştırma sonrasında bunun yaşanmış bir olay olduğu belirlendi. Mart ayının ortasında Çin’ seyahat eden bir kadının 14 gün boyunca ülkede karantina altında kaldığı ancak herhangi bir hastalık belirtisi vermediği öğrenildi. Bunun ardından her şeyin yolunda olduğunu düşünmesinin ardından sevdikleri ile görüşmeye başladı. Sonradan yapılan antikor testinde ise koronavirüs testi pozitif çıktı.

Uzmanlar tarafından kadının görüştüğü ve bu nedenle iletişime geçtiği herkesi araştırmaya başladılar. Bu araştırmanın ardından ise asansör aracılığı ile bile 70 kişiye bulaştırdığı belirlendi. Hastalığı bulaştırdığı kişilerden bazılarının hastanede uzun tedaviler gördüğü, bazılarının ise kısmi felç geçirdiği belirlendi. Bu durum koronavirüs salgınının ne kadar ciddi bir boyutta olduğunu ortaya koyuyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı