Bilim

Belirti Göstermeyen Koronavirüs Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Koronavirüs salgını dünya genelinde 3 milyondan fazla kişiye ulaştı. Bu süreç içerisinde hastalığın belirti vermediği ve bu noktada durumdan habersiz insanlara bulaştırmaya devam eden kişilerin de olduğu ifade edildi. Genellikle kuru öksürük ve yüksek ateş belirtileri ile gündeme gelen koronavirüs salgınının yapılan incelemelerde hiç belirti vermeden de ilerlediği tespit edildi.

Virginia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonrasında belirti vermeden hastalığı taşıyan kişilerden söz etti. Bu hastalığı herhangi bir şekilde belirti vermeden geçiren kişi sayısının da oldukça yüksek olduğu öğrenildi. Belirtiler tehlikeli ve endişe verici bir durum olarak ifade edilmesine rağmen, aslında enfeksiyonla savaşabilmek için son derece gerekli. Belirtili bir şekilde ortaya çıkan hastalıkta bağışıklık sistemini toparlamak biraz zor olabiliyor ancak gerekli önlemlerin en kısa sürede alınması için son derece önemli.

Belirti Göstermeyen Bir Taşıyıcının Bulaşıcılık Oranı Nedir?

Genellikle virüsün öksürme ya da hapşırma yoluyla ortaya çıkan su damlacıklarından yayıldığını düşünüyor. Maske takılmasının en önemli nedeni de bu olarak biliniyor. Ancak aslında bu damlacıklar nefes alıp vermekle de yayılıyor. Sadece normal bir nefes alış verişle birlikte virüs damlacıkları 2 metreye kadar yayılabilir.

Virüsün belirti göstermeyen taşıyıcılar tarafından daha fazla yayıldığı ve hala tüm dünya için bu taşıyıcıların bir tehlike olduğu ifade ediliyor.

Belirtisiz Taşıyıcı Oranı Ne Kadar Fazla?

Henüz hiç belirti vermemiş olan koronavirüs taşıyıcılarının sayısı kesin olarak bilinmiyor. Bu konuda net bir araştırma yapmak pek mümkün değil. Bu noktada kişisel fikirler ön plana çıkıyor. Yapılan araştırmalarda 10 kişiden 3 kişinin testleri pozitif çıkmasına rağmen hiç belirti göstermedikleri belirlenmişti.

Belirti göstermeyen hastaların tahmin edilememesi nedeniyle salgının kontrol altına alınması noktasında büyük sıkıntılar yaşayabilecekleri ifade edildi.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. Bundan 3 ay ÖNCE tuhaf vucud semtopları gösteriyordum vucut çalıştığım icin yorgunluga bagliyordum bu evrede yüksek oranda kullandigim için ismini veremeyecegim kas ve kemik gelişimini desteklayen yurt disindan spariş uzere getirtilen beynin hipofiz bezini uyararak vucudun bağışıklık sistemimi harekete geciren barındırıldığı içerikle de yıpranmış zarar görmüş hücreleri yenileyen bir bileşen kullanıyordum kapalıçarşı esnafı olduğumuz için italya fuar temasımız çok oldu işte bundan sonra bunları yaşadım amasadece kuru öksürük ve halsizlik olarak atlattım ozaman hastaneye gitseydim yine sonuçsuz kalacakti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı