Bilim

Belirti Vermeyen Koronavirüs Hastaları İçin ELISA Testi Uygulanacak!

Sağlık Bakanlığı tarafından salgının birinci dönemini tamamladığımız ve yeni bir döneme geçtiğimiz resmen açıklanmış oldu. Bu süreç içerisinde en tehlikeli grup hastalığı taşıyanlar ancak bu süreç içerisinde herhangi bir belirti vermeyenler olarak ifade edildi. Bu kişiler virüsü taşıdıklarını anlamadıkları için izolasyon gerçekleştirmediklerinden dolayı pek çok kişiye hastalığın bulaşmasına neden oluyorlardı.

Salgından öncede çeşitli gizli hastalıkları ortaya çıkarmak ve hastalık teşhisi koyabilmek için Elisa testleri kullanılıyordu. Bu testlerin aynı şekilde koronavirüs salgını için de kullanılması ve böylece önlemlerin daha sıkı tutulması amaçlanıyor.

ELISA Testi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bu test genellikle AIDS hastalığının tanısını koymak için kullanılıyor. Ancak pek çok salgın hastalık için de kullanıldığı ifade edilmişti. Hastalıkların yanı sıra romatizmal sorunları, hormonlarla ilgili değişimlerin de gün yüzüne çıkarılmasını sağlıyor.

Antijen ve antikor reaksiyonlarının tespit edilmesi açısından oldukça etkili olduğu ifade ediliyor. Araştırma yapılacak olan antikor ve antijenlerin çeşitli enzimler kullanılarak işaretlendiği bir sistem olarak ifade ediliyor. Söz konusu hastalıkların reaksiyonlarını görünür hale getiriyor.

Koronavirüs testi ile ELISA testi arasında bazı farklar bulunuyor. ELISA testinin bu noktada daha avantajlı olduğu ifade ediliyor. Salgın hastalığın teşhisi konusun önemli olabileceği gibi gizli olan salgın hastalığın ortaya çıkarılması açısından da son derece önemli. Bu kitin bundan sonraki dönemde aktif olarak kullanılması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı