Bilim

BepiColombo Sondası

BepiColombo sondası Avrupa Uzay Ajansı tarafından geliştirilmiştir ve 2018 yılında uzaya fırlatılmıştır. Sonda Arian 5 roketiyle uzaya gönderildi ve bununla beraber Güneş sistemine en yakın olan gezegene Merkür’e gönderildi. BepiColombo araştırma sondası iki araçtan oluşmaktadır, araç içerisinde çift iyon motoru kullanılmaktadır.

BepiColombo Sondası Neden Merkür’e Gidiyor?

BepiColombo sondası ESA ve Japon Havacılık ve Uzay Ajansı tarafından geliştirilmiştir. BepiColombo sondası Venüs ve Dünya çevresinde tur atacak şekilde ayarlanmıştır ve sondanın dönüşü 2021 yılına kadar sürecektir. Sonrasında ise T6 model çift iyon motorunu çalıştırarak Merkür’e doğru gidecektir. Bilim adamlarının tahminine göre BepiColombo sondası 2025 yılında Merkür’e gidecektir. Daha sonrasında ise gezegene yaklaşarak gezegen yüzeyinde inceleme yapmaya başlayacaktır.

BepiColombo sondasının ise yapışık ikiz lakabının alması nedeni ise yanında birlikte uçan iki uzay aracından almaktadır. Bu araçlardan biri Merkür Gezegeni Yörünge Aracıdır bir diğeri ise Merkür Manyetosferik Yörünge Aracıdır. Bu uzay araçlarından küçük olan MMO tarafından geliştirildi. Uydunun geri kalan bölümleri ise Airbus tarafından üretilmektedir. Bu her iki sondada Merkür’ü incelemek için gönderilmektedir ve özellikle gezegenin kimyasal yapısını öğrenmek için tasarlanmıştır. Bununla beraber bu keşif sırasında bilim adamları gezegenin atmosferini ve manyetik alanını da öğrenebileceklerini düşünmektedir. Bu sonuçlardan sonra Dünya ile diğer yapıya sahip olan gezegenlerin kozmik çarpışmalarla nasıl oluştuğunu ve evrildiğini öğrenileceği düşünülmektedir.

Bu araştırmanın asıl sebebi ise Merkür’ün Güneş Sistemi içerisinde en az bilinen gezegeni olması. Merkür’e sadece 1973 yılında Mariner 10 çıkmıştır ve daha sonrasında 2015 yılında yere çıkacak şekilde uçarak sondalarını Merkür’ün kabuğuna batırmıştır ve Merkür içerisinde bulunan elementler tespit edilmiştir. Merkür gezegenin seçilmesinin diğer bir sebebi ise gezegenin etrafında ve zeminde bulunan metalin yoğunluğudur. Bilim insanlarına göre Merkür’ün etrafında bu kadar fazla metalin olmasının sebebini ise Merkür’ün yıllar öncesinde dış kabuğunu kaybetmiş olmasıdır. Bu duruma göre bilim insanlarına göre gezegene, gelişim döneminde küçük bir gezegenimsi çarpmış olması gerekmektedir. Bu durumdan dolayı ise gezegen ağır bir şekilde ortaya manto tabakası çıkardı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı