Bilim

Beşinci Tat Algısı: Umami Tat

Birçok insan sevdiği ve iyi tatlar alabildiği yani damak zevkine uygun yiyecekleri tercih eder. Bunun sebebi ise, kimyasal reaksiyonlardan ve sinir hücrelerinin uyarılması ile alakalı bir durumdur.  Bilinen dört farklı tat alma şeklinin haricinde bilim insanlarının incelemede bulunduğu beşinci tat olan umami keşif edilmiştir.

Paketli Gıdaların Tadı

 İnsanların dillerinin üzerinden bulunan tat tomurcukları, dilin bütün bir yüzeyinde yer almaktadır. Ancak özel olarak bulundukları bölgelerde mevcuttur. Bu tat tomurcukları sayesinde yiyeceklerdeki lezzet algılanabilmektedir. Tat tomurcukları aldığı lezzeti beyine ileterek kişinin lezzeti algılamasını sağlamaktadır. Özellikle dilin uç kısmında tat tomurcukları yer almaktadır. Tat alma duyusunun evrimsel teoride de yararlı ve zararlı yiyecekleri ayırt etmede geçmişten günümüze değin bilindiği ve kullanıldığı bilinmektedir. Bilinen dört tat alma şekli haricinde bir de beşinci olan umami tat alma şekli mevcuttur. Pek çok insan tarafından bilinmeyen bu umami tat algısı, iştah acıcı bir unsur olarak yer almaktadır.  Buna bağlı olarak bazı maddelerde umami zenginliği vardır. Bunlardan , domates, soya sosu, anne sütü ve benzeri bir çok üründe umami tat zenginliğinin olduğu bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır. Diğer dört tat alma şeklinden farklı bir şekilde uyarılmasından kaynaklı fark edilebilmiştir. Umamiyi algılayan tat alma şekillerini uyarıcı niteliği taşıyan unsur , glutomatlardır.  Glotamat aminoasit bir yapıda bulunmaktadır. Normalde hafıza ,öğrenme ve odaklamada yer alan bu madde, paket servisçiler tarafından keşif edilerek pek çok ürüne yerleştirilmeye başlanmıştır. Paketli gıdalarda bulunan bu glotomatla tat alma uyarısı harekete geçmektedir. Keşif sürecinde ise glutomat içeren maddelerin yahut besinlerin tuzlama ve benzeri etkilerle ribonükleotidlerle birleşmesi sonucunda umami tadın daha yoğun olduğu gözlemlenmiştir.

Tadın keşfini yapan bilim insanları umai tadının genelde tuz , acı , tatlı ve ekşi tatlarından oldukça farklı olduğunu dile getirmişlerdir.  Yalnızca paketli gıdalarda değil dünyaca ünlü birçok yemeğin içerisinde bulunmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı