Bilim

Beyin ile Bağırsak Arasındaki İlişki Keşfedildi

Bilim insanlarının yaptığı bir çalışma ile bağırsak ve beyin arasında bir ilişki kuruldu. Bağırsak sağlığı ve genel mikrobiyoloji taraması yaptıktan sonra beyin hastalıklarında ortak bir sorun olduğunu fark ettiler. Tüm bu ortak noktanın ulaştığı sonuç ise  bağırsak mukozası olduğu açıklandı.

Bağırsaklar ikinci beyin olarak adlandırılıyor

Bağırsak mukozası içerisinde, şeker, aminoasit içeren moleküller ve şeker içeren mukus proteinleri barındıran, tüm dokuyu kaplayan sümüksü bir zardır. Kişinin sindirim sistemi ağızdan başlayan, yutak, yemek borusu, mide, bağırsaklar ve anüse kadar uzanan bir sistemdir. Bağırsaklar ve sindirim sistemi, dış ortam ile insanlar arasındaki sınırdır.

Bilim insanları, sindirim sistemini etkileyen bir takım faktörlerin aynı zamanda tüm sinir sistemini de etkilediğini fark ettikleri bir çalışma yapmışlardır. Sindirim sistemi içerisinde bulunan tüm bakteriler ve mikropların, vücut sağlığı, metabolizma, bağışıklık sistemi ve beyinsel fonksiyonları etkileyen ruhsal rahatsızlıklar ile bağlantılı olup olmadığı üzerinde araştırma yapıyor. Bağırsaklar, sinir sisteminden bağımsız çalışabilen organlarımızdır. Bağırsakların bağımsız aklına Enterik Sinir Sistemi (ENS) denir. Bağırsaklar yalnızca sindirim sisteminin bir alt bölümüdür. Sindirim sorunu yaşayan kişilerin grip gibi hastalıklara daha çabuk yakalandığı tespit edilmiştir. Birçok nörolojik hastalıklar araştırıldığında, alzheimer, parkinson, otizm, depresyon gibi vakaların semptomları olarak gözlemlenmiştir. RMIT Üniversitesi araştırmacıları, bağırsak sağlığı ve mikrobiyoloji taraması yaparak bağırsak mukozasının işlevlerini yerine getirmemesi sonucunda nörolojik rahatsızlıkların semptomlarını oluşturduğunu duyurdu. Mukoza, bağırsaklara giren bakteriler ve hastalığa sebep olabilecek her türlü organizmalara karşı ilk savunmayı gerçekleştiriyor. Bilim insanlarını da üzerinde çalışmaya yapmaya iten ilk gözlemin bu sonuçları olduğunu söylemek mümkün. Bilim insanları, beyinsel fonksiyonları, nörolojik hastalıkları etkileyen bakterilere karşı ilk savunmanın bağırsak mukozasında olduğunu düşünmekte. Nörolojik hastalıkları bulunan kişiler; alzheimer hastaları, otizm hastaları gibi beynin gelişimini etkileyen hastalıkları olan hastalar üzerinde taramalar yapıldığında, sağlıklı insanlara göre mukozalarında farklı bakteriler barındığı saptandı. Bağırsak başta olmak üzere, sindirim sisteminin tamamı nörolojik olarak vücudu etkilediği biliniyor ve bu sebeple bağırsaklar ikinci beyin olarak adlandırılıyor.

Bu çalışma ile ileriki zamanlarda bağırsak mukozasının korumakla, anksiyete, depresyon, otizm, alzheimer, parkinson ve diğer nörolojik hastalaıkların önüne geçilebileceği görülmüştür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı