Bilim

Beyin Sinyallerini Yakalayabilecek Yeni Bir Mikroskop Geliştirildi

Beyin sinyallerini yakalayabilecek yeni bir mikroskop geliştirildi. Kaliforniya Üniversitesindeki bilim insanları tarafından geliştirilen mikroskop, beyinden yayılan elektrik sinyallerini görüntüleyebilecek. Saniyede 1.000 defa görüntüleme hızına sahip olan bu mikroskop sayesinde, beyinde meydana gelen hastalıkların anlaşılması da büyük ölçüde kolaylaşacak. 

İnsan beyni, elektriksel ve kimyasal sinyallerin sürekli olarak hareket ettiği bir merkez konumundadır. Bu alanda geliştirilen son teknoloji sayesinde, beynin içindeki sinyallerin görüntülenmesi, yüksek hızlı kameralar sayesinde biraz daha kolaylaşmış durumda. İstenilen sinyalleri yakalamak için ise, beyinde cerrahi bir delik açılması gerekiyor. 

İlk Olarak Fareler Üzerinde Test Edildi

Kaliforniya Üniversitesindeki araştırmacılar, beynin yapısına daha fazla hakim olmak için yeni bir mikroskop geliştirdiler. İlk olarak fareler üzerinde test edilen mikroskop, fare beynindeki milisaniyelik atışları tam 1.000 defa görüntülemeyi başardı. 

Fare beyninde test edilen mikroskop, sahip olduğu görüntüleme tekniği ile iki boyutlu floresan mikroskobisini ve lazer taramayı, fare beynini iki boyutlu bir şekilde görüntüleyen bir başka mikroskopla birleştiriliyor. Birleştirilen mikroskop ise, saniyede 3.000 defa görüntü alabilme hızına sahip. Teknolojik mikroskopların sahip oldukları bu hız ise, beynin elektrik sinyallerini izlemek için oldukça yeterli.

Beyin Sinyallerini Yakalayabilecek Yeni Bir Mikroskop Geliştirildi

Kaliforniya Üniversitesi’nde fizik, moleküler ve hücre biyolojisi profesörü Na Ji, “İnsan beynini daha yakından tanımak adına attığımız adımlar gerçekten de heyecan verici” dedi. Sahip olunan görüntüleme teknolojisi ile, beyinde oluşacak hastalıklar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olunabilinecek. 

Kullanılan yeni teknikler, nörobilimcilerin işlerini de büyük ölçüde kolaylaştıracak. Bu sonuçla, beyin hücresine zarar veren veya vermeyen tüm manyetik girişler anlık olarak izlenebilecek. Nöronları inhibe eden manyetik girişler, hücre içerisinde oluşacak tüm eylemleri tetikleyerek diğer nöronlara bilgi aktarımını sağlayacak. 

Beyin Sinyallerini Yakalayabilecek Yeni Bir Mikroskop Geliştirildi

Araştırmacılar, klasik teknikler ile alınan görüntüler içerisindeki beyin hücresinin de ariyetten incelenmesi için, 300 görüntüyü taramanın yeterli olacağını ifade etmekteydi. Ancak yeni geliştirilen mikroskop sayesinde ise, sadece altı görüntü kullanılarak beyin hücreleri incelenebilir hale gelecek. 

Bu konuda araştırma yapan ekip liderlerinden biri olan Na Ji hayalinin, mikronaltı çözünürlüğü elde etmek için mikroskopi tekniklerini birleştirmek olduğunu söyledi. Bu sayede, beyni anlamanın da daha kolay bir hale geleceğini belirtti. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı