Bilim

Beyin ve Çene Kaslarının Gelişim Süreci

Yapılan son araştırmalar neticesinde insanların beyin ve çene kasları üzerine detaylı gelişim süreçleri tespit edilebilmiştir. İnsanın insanlaşma serüveninde oldukça önemli bir yere sahip olan beyin ve çene kasları, bu araştırmalar ile birlikte bu zamana kadar alışılmışın dışında bir gelişim izlemişlerdir.

Çene Kaslarının Oluşumu

Gelişim sürecinde beyin gelişimi daimi olarak devam etse de çene ve çene kemikleri, kasları gelişimine devam edememiş ve ilk çağlardan bu yana oldukça körelmiştir.  Bunun nedenini ise bilim insanları, yaşanılan çevreye ve popülasyona bağlı olarak çoğu canlının adaptasyon sürecine göre değişim gösterebileceği olarak varsaymıştır. Her canlı bir diğerinin aynısı olan bir evrim süreci geçiremez böyle bir şey imkansızdır. Çünkü canlıların her birinin adaptasyon süreci aynı değildir.  Çene ve çene kaslarının da evrim süreci boyunca insan ve hayvanlarda farklılık arz etmesinin temel sebebini, genelde diğer hayvanların et tüketimi daha fazla arttırması ve yaşanılan çevrenin değişiklik göstermesi en önemli sebeplerden birkaçı olarak gösterilebilmektedir.  Özellikle ateşin bulunduğu dönemde belirli evrimsel süreçlerin yaşanmasına neden olduğu gözlemlenmiştir. İnsan türlerinin çene kasları da bu dönemde bir takım körelmeler yaşamıştır. Bunun nedeni ise ateşin pişirdiği etin daha yumuşak olmasından kaynaklı olarak dişlerin ve çene kaslarının sert hamleler yapabilme kabiliyetini yitirmesiyle alakalıdır.  Çevredeki ürünlerin değişiklik göstermesi ile daha yumuşak ürünler yenmeye başlanmıştır. Bu sayede çene daha da küçülmeye başlamıştır. Aynı zamanda şu anda da ağızda bulunan 20’lik dişlerin körelmesine neden olmuştur. Beyin gelişimi tamamlanırken insanların kafatasında şakakların olduğu bölgede yer alan Temporalis adı verilen çene kaslarının küçülmesi gerçekleşmiştir. Ancak bu körelmiş çene kaslarının tamamen işlevini kaybettiği söylenemez. Çünkü birçok organ evrim sürecinde körelme sağlarken işlevini yitirmemektedir.

İnsan haricindeki hayvanlarda görülen başka organların körelmeleri ise işlev kaybına yol açabilmektedir. Örneğin balinaların arka bacaklarının körelmesiyle tamamen işlev kaybına yol açmıştır. Buna bağlı olarak evrim sürecinde pek çok organ körelirken pek çok organın da gelişim sağladığı görülmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı