Bilim

Beyin Yiyen Amip Hakkında Korkutan Türkiye Açıklaması!

ABD’nin Florida eyaletinde ortaya çıkan ve kısa sürede endişeye neden olan beyin yiyen amip hastalığı hakkında yeni bilgiler gündeme gelmeye devam ediyor. Hastalığın ölümcül olması ve her şeyden önemlisi bulaşıcı olarak ifade edilmesi son derece tehlikeli bir durumu gündeme getiriyor. Aslında nadir görülen bir amip olduğu açıklanmıştı ancak yine de korku ve endişenin azalmasına neden olmadı.

Beyin Yiyen Amip Türkiye’de de Varmış!

Konu hakkında çıkan tartışmaların ardından Prof. Dr. Mehmet Ceylen konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Pek çok farklı türde amip olduğuna dikkat çekerken özellikle ülkenin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde amip hastalıklarının bilinmeyenden çok daha fazla olduğu belirtildi amiplerin genellikler sindirim sistemlerini olumsuz etkilediği ve farklı tepkiler karşısında diğer organlara da zarar verdiği açıklandı.

Ancak diğer organlara sıçramasının ise nadir bir durum olarak görüldüğünün altı özellikle çizildi. Tamamen ölümcül olan beyin yiyen amip hastalığının Türkiye’de de olduğunu belirten ünlü profesör, amiplerin 1 ile 9 gün arasında kuluçka süresinin olduğunu belirtmesi dikkatlerden kaçmadı. Birkaç günlük süreçte hastanın kendisini kötü hissetmeye başladığını, nöbetler geçirdiğini ve bilincinin kapandığını belirtti.

Beyin yiyen amip hastalığına yakalanan bir kişinin hayatta kalma şansı pek bulunmuyor. Türkiye’de zaten var olduğu bilinen bu hastalığın diğer ülkelerde de nadir de olsa görüldüğü belirlendi. İnsanlar tarafından pek bilinmese de bu hastalığa dayalı olarak ölümler giderek artıyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı