Bilim

Beynimiz Nasıl Çalışıyor?

Tüm yaşamızı etkileyen, şekillendiren açıkça beynimizdir. Beynimizin derinliklerine baktığımızda yani beyniniz nasıl işler sorusunu sorduğumuzda, gündelik yaşamda karşılaştığımız pek çok durum ve sorunun beynimiz tarafından şekillendiğini görürüz. Böylece duygu ya da başka özelliklerimiz olarak tanımladığımız şeylerin aslında beynimizden kaynaklandığını fark edebiliriz.

Beynimiz Nasıl İşler?

Beynimizle ilgili şaşırtıcı bilgilere denk gelmek oldukça farklı sonuçlara ulaşmamıza sebep olmaktadır. Bu kapsamda beynimizin nasıl işlediğini anlamak için şu sonuçlara göz atmanız yararlı olacaktır:

# Müzik dinlerken beynimizin tamamını kullanırız. Bu yüzden herhangi bir iş yaparken müzik dinlemek, o işin daha kolay yapılmasını sağlar.

# Olumlu yanlardan – anılardan çok beynimiz olumsuz, kötü yanları – anıları daha çok hatırlama eğilimdedir. Bu şekilde yaşamımız için daha iyi bir koruma sağlamaktadır. Bir tür olumsuzlukların tekrar yaşanmaması için çaba göstermektedir.

# Uyuma öncesinde, yattığınızda o gün için iyi işler yaptığınıza kendinizi inandırabilirseniz, ertesi gün için beyniniz bunları gerçek olarak kabul eder. Bu yüzden uyumadan önce o günün özetini yapmak ve sonuçları çarpıtmak her insanın hoşuna gitmektedir.

# Yeni şeyler öğrenmek beyni geliştirir ve zekânın artmasına sebep olur. Öğrenilen şeylerin içeriğinin ise pek fazla önemi bulunmamaktadır.

# Yorgun olduğunuzda beyniniz daha yaratıcı işler yapar.

# Bir beyniniz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aslında iki beynimiz bulunmaktadır. Şöyle ki enterik sinir sistemi (ENS) ikinci beyin ya da bağırsaktaki beyin olarak bilinir. Çünkü merkezi sinir sisteminden ya da beyinden bağımsız olarak çalışabilmektedir. Yani bağırsaklar, beyinden bağımsız olarak öğütme işlemi gerçekleştirirler. Bu da ikinci bir beynin yani kendisini yöneten bir yapının olduğunu göstermektedir.

# Beynimiz tanıdığımız insanlara karşı, tanımadığımız insanlara göre daha insancıl tepkiler vermektedir. Çünkü tanıdığımız insanların bizlere zarar vermeyeceğini düşünürüz. Tanımadığımız insanları ise potansiyel tehlike olarak görüp onlara karşı ilk başlarda temkinli oluruz. Yeni tanışan insanların aralarındaki soğukluk ve tereddüt beynimizin gönderdiği uyarıcı mesajlardan kaynaklanmaktadır.

# İki elini ya da sol elini kullananlar, sağ elini kullananlara kıyasla yüzde 11 daha büyük korpus kallozuma (beynin iki yarısını ayıran kısım) sahiptirler.

# Anlamak (idrak etmek) ile bir şakaya gülmek beynin beş ayrı bölümünü çalıştırmaktadır.

# Şarkılar genelde bitmemiş işlemler olarak algılanır. Bu yüzden şarkıları sürekli mırıldanır ve devamlı halde tekrar ederiz. Daha sonra ise “sıkılma” olarak ifade ettiğimiz ama aslında beynimizin şarkıyı tamamlamasından sonra o şarkıları tekrarlamayız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı