Bilim

Big Ben Boyunda Bir Asteroid Bugün Dünyaya Yaklaşıyor!

2020 yılı pek çok kişi için zor geçmeye devam ediyor. Bu süreç içerisinde uzaylı istilası, meteor düşmesi gibi pek çok yeni olay beklenirken son dönemlerde göktaşı konusunda da bazı iddialar gündeme gelmeye başladı.

Uzay bilimciler tarafından yapılan açıklamaların ardından dün gece yarısı bir gök taşının yörüngeye girdiği belirlendi. 46 ile 100 metre arasında uzunluğa sahip olan göktaşının boyutu bakıldığı zaman İngiltere’nin simgesi olarak da ifade edilen Big Ben kulesi ile neredeyse aynı boyutta olduğu ifade ediliyor.

Dünyaya Yakın Bir Mesafeden Geçmesi Bekleniyor

Göktaşının dünyaya yakın geçeği mesafe açıklandı. Bunun üzerine 7.4 milyon kilometre mesafeden geçeceği ifade ediliyor. Bu durum son derece büyük bir mesafe gibi görünmesine karşılık uzay bilimciler bu mesafenin oldukça yakın olduğunu ifade ediyorlar. Hatta dünya için tehlikeli olduğu bile ifade edilmeye başlandı.

NASA tarafından yapılan açıklamalar sonrasında bu asteroid aslında dünyaya oldukça yakın bir nesne olarak ifade edildi. Ancak yapılan değerlendirmelerde dünyaya çarpma olasılığının oldukça düşük olduğunun altı çizildi. Dünyaya yakın ifadesi genellikle gezegenin yörüngesine giren asteroidler ve kuyruklu yıldızlar için kullanılıyor.

Ancak dünyanın bu durumdan endişelenmemesi gerekiyor. Bilim insanları tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında dünya için herhangi bir çarpma riskinin olmadığı ifade edildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı