Bilim

Bilim İnsanları Deri Değişimin Beyin ile Alakalı Olmadığını Keşfetti

ABD’de bulunan Washington Üniversitesi araştırmacılarının oluşturduğu bilim insanlarının yaptığı çalışmalar neticesinde sürüngenlerin, cildin biyolojik saatini gözden ve beyinden bağımsız olarak açık veya koyu döngüsü ile eş zamanlı çalıştırdığı anlaşıldı.

Deri Tek Başına Gece mi Gündüz mü Olduğunu Ayırt Edebilir

Kalamarlar, ahtapotlar, mürekkep balıkları, amfibiler ve bukalemunlar derilerinin renklerini değiştirebilen hayvanlardandır. Üstelik bu işlemi göz açıp kapanata kadar yapmaktadırlar. Bu 7 hayvan ve benzer özelliği bulunan diğer hayvanların derilerinde bulunan, fotoreseptör adı verilen molekül, beyinden bağımsız olarak çalışmaktadır. Fotoreseptör, retinada bulunan, ışığı elektrik sinyallerine dönüştürebilen nöron tipi bir hücredir. Opsin adı verilen protein ailesinin parçası olan fotoreseptör, vücut ışığını algılayıp, ışığa maruz kaldığında beyine sinyaller gönderiyor. Opsini, retinada en fazla bulunan protein parçalarını oluşturmaktadır ve memelilerde de bulunmaktadır. Daha önce yapılan birçok çalışma ile gözlerin beyine ihtiyaç duymadan ışığı algılayabildiğini deneyimlemiş olsak da, bu protein grubunun vücuda etkisi tam olarak bilinmiyordu.

10 Ekim 2019’da yayınlanan bir araştırmada, nöropsin adı verilen bir tür opsin, proteinin fare saç foliküllerinde eksprese edildiğinde cildin gün algısını, gözlerden ve beyinden bağımsız olarak açık – koyu şekilde senkronize ettiği görüldü. Bunun üzerine Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi Oftalmoloji Profesörü Ethan Buhr, “Bu, bir memelideki sirkadiyen ritimleri doğrudan kontrol eden göz dışındaki opsin fotoreseptörlerin ilk işlevsel kanıtıdır” dedi ve memelilerin gelişimleri ilerledikçe  beyinlerinin, vücudun tamamına gece veya gündüz olduğuna dair sinyaller göndereceğini bildirdi. Profesörün konuşmalarında kültürlenmiş bir derinin, tek başına bile gece mi gündüz mü olduğunu ayırt edebileceğianlaşıldı. Bu konu üzerinde araştırmalar devam etmektedir. Bu konu ile daha önce Nobel Ödüllü Aziz Sancar’ın fareler üzerinde yaptığı bir araştırmayla, sabah saatlerinde verilen ultraviyole ışınlarının fareleri, cilt kanseri olmasının, öğleden sonra verildiğinden beş kat daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Bilim insanları bu konular üzerinde çalışmalara devam ettiklerini ve günün belirli ışık renklerinde cildin nasıl iyileşeceğini etkilediğini araştırdıklarını söylediler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı