Bilim

Bilim İnsanları Fotosentez Yapabilen Yarı Sentetik Hücreler Üretmeyi Başardı

Fotosentez doğanın en mucizevi olaylarından birisi olarak ifade ediliyor. Bu süreç içerisinde bilim adamları durumu tam olarak anlayabilmek için uzun yıllardır çalışmalarına devam ediyorlar. Bunun üzerine heyecan verici bir araştırma daha yapıldı. Bu durum pek çok kişiyi heyecanlandırdı. Max Planck Institute araştırmacıları tarafından yapılan bir çalışma sonrasında yen, hücrelerin oluşturulduğu belirlendi. Havada bulunan karbondioksiti alarak sonucunda enerji üretebildiği belirlendi. Bu durum yarı sentetik hücreler tarafından gerçekleştiriliyor.

Yapay Kloroplast Gerçekleştirilmiş Oldu

Araştırmacılar tarafından öncelikli olarak yapay kloroplastların üretildiği belirlendi. Bu süreç içerisinde ıspanaktan yardım alındı. Ispanak yapraklarında bulunan fotosentez sisteminin aktiv komponentlerinden birini oluşturan ‘tilakoid’ adlı bölgelerin izole edilmesinin ardından elde edilen birimler yapay olarak CETC çemberi içerisine dahil edilmiş oldu.

Yapılan yeni testlerin sonucunda yarı sentetik olarak üretilen hücrelerin fotosentez yapabildikleri belirlendi. Yeni üretilen hücrelerde bir değerlendirme yapıldığı zaman hücrelerin karbondioksit tüketiminin yarı sentetik olan fotosentez sistemlerine bakıldığı zaman 100 kat daha hızlı olduğunun anlaşıldığı belirlendi.

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar son derece ilgi çekici olarak ifade edildi. Bu araştırmaların bilim insanları tarafından değerlendirilmesinin son derece mantıklı olduğunun da altı çizildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı