Bilim

Bilim İnsanları ‘Geçici Ölümü’ Buldu!

ABD üzerinde yapılan araştırmalar ve deneyler, geçici ölüm konusunda lodukça hızlı bir dil yaratıyor. Ağır yaralanma vakalarında zaman kazandıracağı düşünülün bu teknik, oldukça başarı ile uygulandı.

ABD üzerinde bilim insanları tarafından anabiyoz ismiyle sunulan ve tanıtılan geçici ölüm tekniği insanları ameliyat ederken zaman kazandırıyor. Bu sayede ağır yaralanmalı durumlarda cerrahi müdahele süresi uzamış oluyor.

Hayati tehlike odaklı olarak ilerlenen bu büyümede, Baltimore’daki Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi hocası Samuel Tisherman, ekibi ile birlikte hastayı geçici ölüm moduna soktu. Bu yöntem özellikle ateşli, silah ya da bıçakla oluşan yaralanmalar durumda insanları canlandırma önlemlerine deney olarak dahil edilerek bulundu. Ağır yaralanmada doktorlar çok kısa bir süre içerisinde müdahale etmesi gerekiyor. Bu süreden sonra yaşama oranı da yüzde 5 oluyor. Bu yüzden bu tarz durumlarda geçici ölüm tekniği kullanılabilecek tedavi için.

Bu teknik, örneğin kalbi durmuş ya da kanının yarısından fazlasını kaybeden kişiler için kullanılıyor. Bu durumlarda birkaç dakikalık kısa bir süreye sahip olan hastalar, iki saatlik bir zaman kazanabiliyor.

Teknik şöyle ilerliyor: kanın hemen hemen tümü sıfır dereceye kadar soğutulmuş çözeltlerle değiştiriliyor ve organizma hızlı bir şekilde 10 derece ya da 15 derece soğuyor. Beyin fonksiyonları tamamen duran hasta, soğutma sistemi ile bağlantısı kesilerek operasyon masasına geçiliyor. Sonrasında operasyon yapılıyor ve vücut ısısı tekrar yükseltiyorlar ve kalp tekrar çalıştırılıyor.

Şu sıralar araştırma sürecinde olunan bu durum, 10 kişi ile deneyler yapılacak ve sonuçlar kullanılacak. Söz konusu bu deney, ABD gıda ve ilaç idaresi tarafından da onaylanmış durumda (FDA).

Yaşamı doğrudan tehdit altında olan hastalar için onaya gerek duyulmadan uygulanacak olan bu testler, 2020 sonuna kadar yapılacak ve detaylı açıklamalar yapılacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı