Bilim

Bilim İnsanları İkinci Dalga İçin Sonbaharı İşaret Ediyorlar!

10 Mart tarihinde ilk koronavirüs salgının Türkiye’de görülmesinin ardından süreç yakından takip ediliyor. Ölüm sayıları artarken pek çok kişi rakamları endişeyle takip etmeye başladılar. Son dönemlerde pek çok Avrupa ülkesinde yaşanan yüksek ölüm oranlarının Türkiye’de yaşanıp yaşanmayacağı konusunda endişeler yaşanmaya başladı. Türkiye’de hastalığın ne zaman pik noktasına ulaşılacağı merak ediliyor.

İkinci Koronavirüs dalgası ne zaman başlayacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Mayıs ayının ilk haftasını işaret ederek pik noktasının yaşanabileceğini dile getiriyor. Bu noktada yaşanacak pikin ardından sürecin yavaşlayacağı ve Mayıs sonunda ise kontrolün sağlanması bekleniyor. Mayıs sonunda ülkede hayatın normalleşmesi için adımların atılması beklenirken pek çok ülke yavaş da olsa önlemleri gevşetmeye başladı.

İkinci Dalga Ne Zaman Gelecek?

Uzmanlar tarafından salgının henüz hayatımızdan tamamen çıkıp gitmesinin mümkün olmadığı belirtildi. Bu süreç içerisinde salgının yaz aylarında tamamen hayatımızdan çıkmasa bile yavaşlayacağı için yaşamın normale döneceği ancak insanların kontrollü yaşamaya alışmaları gerektiğinin altı bir kez daha çiziliyor.

Henüz sürecin çok başında olduğumuz için insanların rehavete kapılmamaları gerektiği belirtildi. Bu noktada özellikle sonbahar aylarında yeniden salgının ikinci dalgasının ortaya çıkabileceği belirtiliyor. Salgın yeniden ortaya çıktığında yeniden ölüm oranları yaşanabileceği gibi salgının kontrolden çıkma tehlikesi yine bulunuyor. Salgınla mücadelede geliştirilmek istenen aşı ve tedavi yöntemleri için en az bir yılın olduğunun altı çizildi.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı