Bilim

Bilim İnsanları Ufak Bir El Temasıyla Salgının Nasıl Yayıldığını Kanıtladılar

Koronavirüs salgınının tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alması salgının ne kadar büyük ve tehlikeli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Bunun ardından bilim insanları tarafından geliştirilen bir video sonrasında enfeksiyonların küçük bir temasla dahi nasıl hızlı bir şekilde yayıldığı ortaya çıkmış oldu.

Salgınla mücadele sırasında el temizliğinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu. Bilim insanları salgınla mücadelenin ilk gününden bu yana virüsten korunabilmek ve bulaşıcılığını azaltmak için her defasında ellerin doğru şekilde ve sık sık yıkanması gerektiğini ifade etmişlerdi.

Bilim İnsanları Tarafından Bir Video Hazırlandı

Bilim insanlarının Japonya’nın Kawasaki kentinde birleşerek bir ekip haline geldikleri ve salgına karşı yapmış oldukları çalışmalarını birleştirdikleri belirlendi Bu süreçte yapılan çalışmanın amacı teması dikkate almayan pek çok insana aslında durumun ne kadar ciddi olduğunu göstermek olarak ifade edildi.

Videoda ultraviyole ışıkları tasarlandı ve renkli bir boya sadece bu ışıkların altında görülebilecek şekilde tasarlandı. Bu boya bir kişinin elinden herkese bulaşabilecek kadar bir bulaşıcılığa sahip. Bilim insanları tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında bu enfeksiyonun aslında 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde herkese bulaşma ihtimalinin olduğu belirtildi.

Yapılan araştırma sürecinde 10 kişiden üçü yarım saat içerisinde enfeksiyon bulunan ellerini yüzlerine sürdüler. Bu durum tehlikenin boyutunu bir kez daha gözler önüne sermişken sık sık el yıkamanın faydaları tekrarlanmış oldu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı