Bilim

Bilim İnsanlarının Ölümcül Üretim Alanı; Riems Adası

Dünyanın en tehlikeli yerlerinden birisi, Almanya’da ki küçük bir ada, Riems adası. Alman bilim insanları bir hayli tehlikeli olan zoonozların üretimini ve incelemesini bu adada gerçekleştiriyorlar.

Dünyada ki en eski virüs araştırma enstitülerinden biri Almanya’da ki küçük Riems adasında bulunuyor. Bahsedilen enstitü, sadece en eski olma özelliğinin yanı sıra en tehlikeli enstitülerden biri olma özelliği ile de biliniyor. Bahsedilen enstitünün adı Friedrich Loeffler ve enstitü bu nedenlerden dolayı halka kapalı durumda. Riems adasına ulaşmak için önce izin alınabilmeli ve Baltık Denizi geçilebilmeli. Bu tesise girilmeden önce insanlar ilk olarak duş alıyorlar ve koruyucu önlükler giyiyorlar ve bu her koşulda herkes için zorunlu bir durum.

Friedrich Loeffler Enstitüsü Ne Amaçla Kullanılıyor ve Neden Tehlikeli?

1910’da tesisin kurulum amacı temel olarak şap hastalığını incelemekti fakat zaman içerisinde 2. Dünya savaşında kimyasal silahların geliştirilmesi, Soğuk Savaş döneminde aşı araştırmaları ve hayvancılık alanında yaptıkları çalışmalarda dahil olmak üzere bir çok sebep için kullanıldı.

Fakat Enstitüyü en tehlikeli haline getiren nokta ise 2010 yılında oluştu. Enstitünün bulunduğu bölge biyogüvenlik seviyesi alanında 4.kademeye yükseltildi. Şu an da dünya genelinde 4. Kademe biyogüvenlik seviyesine sahip birkaç adet tesis bulunmakta. Enstitü aynı zamanda domuz, sığır vb büyük hayvan çalışmaları yapabilme kabiliyetine sahip sadece 2 tesisten birisi.

Tesisi en tehlikeli hale getiren nokta ise bilim insanlarının bu adada ebola, deli dana, kuş gribi gibi ölümcül virüsleri inceliyorlar ve bilim insanları aynı zamanda burada ölümcül zoonozlar üretiyorlar. Zoonoz teriminin anlamı ise insanlardan hayvanlara veya hayvanlardan insanlara geçebilen virüsler demektir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı