Bilim

Bilim Kurulu Açıkladı: Koronavirüsün Hasta Etme Özelliği Giderek Azalıyor!

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi Türkiye’yi de derinden etkiledi. Bu süreç içerisinde hayatın normalleşmesi adına son günlerde alınan yeni tedbirler ve yapılan açıklamalar uzun süredir baskı altında olan insanların biraz olsun rahatlamalarını sağladı. Bununla birlikte normalleşme sürecinin de eskisinden farklı olduğu ve artık yeni bir normalin gündeme geleceği belirlendi.

Salgın ile ilgili normalleşme kararının verilmesinin ardından yeni güncellemeler de gündeme gelmeye başladı. Bu süreçte vaka ve ölüm oranlarında yeniden bir artışın yaşanmasının ardından yeni ve daha sıkı kuralların getirileceği belirlendi.

Virüsün Etkileri Yavaşlamaya Başladı

Koronavirüs salgınının son durumu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için açıklama yapan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü önemli değerlendirmelerde bulundu. Hasta yoğunluğuna bakıldığı zaman bu oranda bir azalmanın meydana geldiği açıklandı. Bu süreçte geçtiğimiz aylarda yaşanan virüs vakalarına bakıldığı zaman salgında hasta olma oranının da giderek düştüğü belirlendi.

Ancak bu açıklamanın ve bu durumun insanlarda herhangi bir rahatlığa neden olmaması gerektiğinin altı çizildi. Hala can almaya devam ettiği ve ölüm oranlarının sona ermediği belirtildi. Virüsün varlığının unutulmadan yaşanması için uyarılarda bulunulurken, bu süreçte normalleşmenin esi seviyeye gelmesi için biraz daha zaman geçmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Bağışıklık sistemi düşük, kronik hastalığı olan, yaşı ilerlemiş kişilerde hala ciddi sorunlara ya da hızlı ölümlere yol açabildiği belirtildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı