Bilim

Bilim Kurulu Üyesinden Korkutan Açıklama: virüs Bitmeyecek!

Salgınla ilgili araştırmalar ve çalışmalar devam ederken Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Alpay Azap tarafından yeni bir açıklama geldi. Bir televizyon kanalı programına konuk olarak katılan ünlü doktor salgın hakkında merak edilen sorulara yanıt verdi. Toplumda yanlış olarak bilinen bazı bilgileri de düzelterek vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Salgının yükselmesinin ardından yeniden düşüşe geçmesinin kendiliğinden olduğuna dair bir algının olduğu ancak bunun kendiliğinden olmasının mümkün olmadığı belirtildi. Bu süreç içerisinde alınan tedbirlerin salgının dizginlenmesi konusunda etkili olduğu özellikle çizildi.

Virüs Aramızda Dolaşmaya Devam Edecek

Salgının alınan tedbirlerin ardından birkaç ay içerisinde yok olacağını düşünen vatandaşlara ise korkutan bir açıklama yapıldı. Bu tedbirlerin yaklaşık 2 3 yıl daha devam edeceğini ve bir yaşam biçimi haline geleceğini belirtti. Hayatın normalleşmesinin eski düzene yeniden geçmek anlamına gelmediği, insanlarla sosyal mesafenin korunması, dışarda mutlaka maske takılması gibi önlemlerin alınması gerektiğine vurgu yapıldı.

Yeni Düzene Alışmak Zorundayız

Bu sürecin olağan üstü bir süreç olduğunun altı çizildi. 100 yılda ya da 200 yılda dünyanın başına gelebilecek bir dönemden geçtiğimizin altını çizen Profesör açıklamalarında ‘Aylar önceki hayatımıza geri dönmemiz bu şartlar altında pek mümkün görünmüyor. Bu virüsün birkaç ay içerisinde son bulması da mümkün değil. Bununla yaşamaya alışmalıyız. Bu virüs bir süre sonra mevsimsel bir grip gibi aramızda dolaşmaya devam edecek’ dedi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı