Bilim

Pirinç Tanelerinde Yeni Bilimsel Gelişme Var!

Bilim insanları yaptıkları çalışmaya GDO konusunda yeni bir ekleme daha yaptı. Bu sefer de pirinç tanelerinin çok daha besleyici olması için uğraşıyorlar!

Hong Kong üniversitesi üzerinde çalışma yapan bitki bilimcileri, nüfusa daha dengeli bir şekilde yetişebilmek adına atan besin ihtiyacını çözmek için yeni yöntemler geliştiriyor. Bu yöntemler ile birlikte pirinç tanelerinin de verimi artıyor.

Pirinç verimini artıran genler ile ilgili uzun süredir araştırma yapılsa da, durumu çok daha farklı ve önemli kılan şey bu sürecin hızlı gelişmesi olmuş. Bitki Biyoteknolojisi profesörleri tarafından ön plana çıkarılan çalışmalarda, pirincin boyutu ve ağırlığı artıyor ve aynı zamanda besleyicilik de ön plana çıkmaya başlıyor.

Büyük ve ağır pirinç taneleri üretiliyor!

Daha ağır ve daha büyük pirinç taneleri üretmek mümkün olduğu için artık buna dair de etkin bir çalışma üzerinde duruluyor diyebiliriz. Sistemli ve hızlı bir çalışma ile organize edilen her bir yeniliği uzmanlar ile birlikte ele alabiliyor ve ilerletebiliyoruz.

Profesörler tarafından ilerletilen bu çalışmada, ekip proteinlere dair yeni keşifler yapmak istiyor. Profesör Chye tarafından yönetilen ekip, pirinçte bulunan ACYL-COA-BINDING PROTEIN2 (OsACBP2) proteinini keşfetti. Bu proteinin transgenik (gen aktarımlı) pirinçlerde üretildiğinde pirincin boyutunu ve ağırlığını %10 artırarak pirinç verimini yükselttiği bulundu. Farklılıklar ve yeniliklere dair seçimler herkes için bir hizmet ve fırsat oluşturacak gibi görünüyor.

Uzmanlar işin biraz daha kaliteli ilerlemesi adına çok daha güçlü bir denge ve yenilik oluşturmak istiyor. OsACBP2, tohum yağı üretimindeki asil-CoA esterleri gibi lipitleri bağlayan lipit bağlayıcı proteindir.

Dolayısıyla transgenik pirinç tanelerinde de yağ biriktiği gözlemlendi. OsACBP2, sadece tane büyüklüğünü ve ağırlığını artırmakla kalmadı, aynı zamanda pirinç kepeği ve bütün tohumların lipit içeriğini %10 artırarak besin değerini de yükseltti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı