Bilim

Bilimcilerden Aylarca Kullanılabilecek Batarya Çipi

Batarya konusu belki de kanayan yaramız. Bir şekilde şarj edip sürekli kullanmak ya da uzun ömürlü kullanmak gibi hayallerimiz var. Bu konuda bilim insanlarının bazı buluşları var. İsterseniz daha fazla uzatmadan konuya geçelim.

Bilim insanları tarafından üretilen yeni çip, şu an için sadece bazı cihazlarda kullanılabiliyor. loT cihazlarında aktif olarak kullanılabilen bu çipler, cihazların yalnızca ihtiyaç anında çalışmasını sağlıyor. Bu sayede bataryalar daha tasarruflu kullanılmış oluyor.

Bilimin tarihimize sürekli yeni bir gelişim katması, beklentilerimizi de yükseltiyor. Haliyle de sürekli ihtiyaçlar doğuyor. Telefonların yaygınlaşması ile batarya ve şarj ihtiyacımız çok arttı örneğin. Yeni ürünler akıllı telefonlar ile hayatımıza girse de, akıllı evlerin çağı da başlamaya başladı ve bu durum da çok farklı bir ayrıntı yaratmaya devam etti. Dolayısı ile hayatımıza dahil olan yeni ihtiyaçlar, yeni sonuçları ve çözümleri de beraberinde getirdi. Bu da ortak bir şey doğurdu: yeni sorunlar.

Şeylerin internetine merhaba

Akıllı telefonlar, akıllı bilgisayarlar, akıllı hayatlar ve akıllı arabalar gibi her şeyin akıllı olmasıyla yarıştığı günümüzde, bir türlü akıllanamayan bataryalarla savaşıyoruz. California San Diego University tarafından tasarlanan bu yeni çip, belki batarya sorununu kökten çözmeyecek ama en azından daha tasarruflu kullanmasını sağlayacak. Lazım olduğunda devreye giren bataryalar, akıllı telefon bağımlılığı gibi durumlarda nasıl bir seçenek çıkaracak acaba karşımıza.

Şeylerin interneti olarak dönüştürdüğümüz bu yeni hayat, endüstri 4.0 ile günümüzde yer alıyor. Bu da cihazların daha aktif kullanılması ve birbirleri ile iletişime geçmesini sağlıyor. Teknolojinin her cihazda, her üründe ve malzemede yer alması durumuna nesnelerin interneti diyoruz. Yeni nesil çipler de bu durum düşünülerek tasarlanmış. Ama söylediğimiz gibi şu an için yalnızca loT teknolojilerinde kullanılan bu çipler, yakında akıllı telefon bataryaları konusunda da güncel bir çalışmaya dönüşebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı