Bilim

Bir Neandertal Mirası: Kaş

Bütün insanların yüzlerinde kaşlarının olmasının belli nedenleri vardır. Bunlardan en bilineni; gözlere terin,suyun ve küçük parçaların gelmesini önlemektir.  Ancak bir önemli nedeni daha vardır ki bu da kaşların hareketi ve insani ilişkilerle ilgilidir.

Sıkı Dostluklar yahut Tehdit Edici Mimikler

Evrimsel geçmişte insanlığın atalarının bir şeyleri başarabilmek için birlikte çalışmak, dayanışma içerisinde olmak zorunda olduğu bilinmektedir. Vücut da ve zihinlerde  bu evrimsel süreçten gelen bir takım izler taşındığı da bilinmektedir. İnsan anatomisinin diğer insan ilişkilerinde birtakım mesajlar içerdiği bilim insanlarınca kanıtlanmıştır. Uzak geçmiş olan evrimsel süreçten beri kafatası anatomisinin,  insanların dost canlısı olarak gözükmelerini yahut tehlikeli görünmelerini sağlamaktadır. Neandertalden geldiği bilinen insanlık o dönemde yaşayan insanların günümüz insanlardan biraz daha farklı göründüğü yapılan araştırmalarla gün yüzüne çıkarılmıştır. Bunlardan en dikkat çeken farklılık; Neandertallerin gözlerinin üstünde bulunan yer de kaş çıkıntısı olduğu görülmektedir.  Eski dönemde yaşayan insanların kaş çıkıntılarının olup günümüz insanlarda bu çıkıntının olmamasının nedeni bilim insanlarınca araştırılmış ve bir sonuç bulunmuştur; vücutta gayet hareketli bir işleve sahip olan kaşların pek çok duyguyu belirtmede kullanıldığı fark edilmiştir,aynı zamanda belirli bir tehdide karşı insanların kaşlarını kaldırıp dikkat kesildiği de yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur.  Kabwe 1 isimli fosil üzerinden de yapılan araştırmalarla bu çıkıntının, pek çok insanla iletişimin sağlandığı yahut olabilecek bir tehdide karşı baskın bir izlenim oluşturduğu açığa çıkarılmıştır. Günümüz insanında ise bu denli bir çıkıntının olmamasının temel nedenlerinden biri de etrafta çok fazla tehdit içerici bir durumun olmaması ve daha az tehdit edici görünmek olduğu düşünülmektedir. Evrimsel süreç tamamlandıkça çıkıntı yok olup daha düz ve dikey alınların geliştirilmesi kaş çıkıntısının kaybedilmesine ancak kaşların daha fazla hareket ettirilmesine olanak sağladı. Bu durumda etrafla daha dostça bir iletişimin gelişmesine neden oldu.

Modern zamana yaklaştıkça arkaik türlere nazaran daha fazla gruplarla iç içe olmuş ve iletişimlerini geliştirmek durumunda kalmışlardır.  Kaşların evrimleşme süreci de daha fazla dostça tavrı sağlamıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı