Bilim

Bitkinize Stres Altında Kalmaması İçin Dikkat Edin

Bitkilerin habitat ve yapıları her zaman için insanlardan farklı düşünülmüştür. Ancak geçtiğimiz yıllarda bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar ile bitkilerin de oldukça insan tabiatına özgü özelliklerin olduğu ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri de bitkilerin stres altında kalabilecekleridir.

Bitkiler ve Hayvanların Ortak Tepkileri

Hayvanlarda ve insanlarda bulunan bazı duygusal durumların bitkilerde de görüldüğü tespit edilmiştir. Ancak bu bitkilerin duyguları var aşamasına getirilmemesi gerekmektedir. Çünkü bahsedilen duygu hayvanlarda ve insanlarda görülen, stres anında salgılanan sinirsel kimyasalların bitkilerde de görülmesidir. Bu yalnızca genetik anlamda bir çalışma değil aynı zamanda ilaçların nasıl oluştuğunu ve hangi tepkimeleri ne zaman verdiklerini anlamaya da yaramıştır. Eskiden de bitkilerin çöl ve benzeri ortamlarda bu salgılamayı yaptığı bilinse de bunun metabolik bir tepkime olduğu düşünülüyordu. Ancak yapılan araştırmalar ile bunun stres anına bağlı tepki olduğu öğrenilmiştir.  Hayvanların tepki vermesi ile bitkilerin tepki verme durumu oldukça farklıdır.  Ancak tepki gösterebilmek için iki türde de aynı protein bulunmaktadır. Bunun henüz nedeninin araştırması yapılmaktadır.  Bilim insanları tarafından iki tez ortaya atılmıştır. Ya aynı atalara sahip olunduğu yahut ayrı ayrı olarak evrimleştiği düşünülmektedir.  Ancak bu stres altında verilen sinirsel tepkiler birçok zirai ürün için kurtarıcı nitelik taşımıştır. Bunun nedeni ise, birçok zirai bitkisel ürünün yok oluşlarının nedeni bulundukları ortama yahut herhangi bir durumda tepki veremediklerinden olduğu düşünülmekteydi. Bu araştırmanın ortaya çıkmasıyla bu durumun başka nedenleri olduğu tespit edilmiştir.   Bu zirai ürünler hakkında yapılan araştırmaların sonucunda, bu ürünlerin artık doğallığını kaybettiği ve ehlileştirildiği bildirilmiştir. Bu sebeptendir ki iyi koşullarda tepki verecek cinsten yetiştirilmişlerdir.  Eğer zirai bitkilerin de diğer bitkiler gibi strese bağlı nasıl tepki verdikleri araştırılırsa nerede nasıl müdahale etmelerini kolaylaştıracağı düşünülmektedir.

Bu araştırma sayesinde pek çok zirai ve bitki tabiatına dair soruların işareti ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Ancak araştırmalar hala daha devam etmektedir. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı