Bilim

Biyonik Göz Görmeyenlere Umut Oluyor

Bilim ve teknoloji birlikte ilerlediği zaman ortaya çok güzel sonuçlar çıkıyor. Biyonik göz ile görme yetisine tekrar sahip olan bir kişi, bu konuda bize en somut örneği sunuyor.

Günümüzde teknolojinin yararlarını anlatan pek çok hikaye ve liste var. Biyonik göz sayesinde yeniden görebilen bir kişi, bu konuda oldukça net çözümler sunuyor bize aslında.

Trafik kazası geçiren Jason Esterhuizen isimli bir adam, görme yetisini kaybetmişti. Bu durumdan sonra bir çözüm arayışına girildi. Sinirsel implanta sonradan yapılan düzenlemeler, kamera sistemli bir görüş düzeni oluşturdu. Kamera ile hazırlanan biyonik göz, bu konuda belki de en güzel çözümleri ortaya çıkarıyor diyebiliriz. Yeniden görme yetisine ulaşan kişi ile ilgili yıllar sonra ortaya çıkan bu güzel çözüm, oldukça duygulu anlar yaşatıyor.

Bugüne kadar 6 kişide kullanılmış

Orion ismiyle ön plana çıkan bu biyonik göz, bugüne kadar yalnızca 6 kişide kullanılmış. Bu cihaz bir deneysel cihaz olduğu için çok hassas. Video çekiyor ve bu videoyu elektriksel sinyaller ile beyne iletiyor. Bu da görsel kaliteyi artırıyor ve hayata dair daha net manzaralar görmeye başlıyor kişi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı