Bilim

Blazars Nedir?

Devasa bir kara delik tarafından desteklenen ve gökyüzündeki en parlak, en enerjik nesneler arasında yer alan bir galaksi türü olan Blazars, bilime yabancı değildir.

Kara deliklerin etrafında, kara deliğin içine emilen madde toz, gaz, yıldızlardan oluşan dönen yığılma diskleri vardır. Bir blazar’ın kara deliği ve toplama diski maddeyi yutarken, disk ısınır ve radyo dalgalarından gama ışınlarına kadar elektromanyetik spektrum boyunca enerji yayar. Blazars da dâhil olmak üzere agn’lerin imza geometrik özelliği, hızla dönen kara deliğin kutuplarından ateş eden ikiz göreceli jetlerdir.

Halzen Nedir?

Wisconsin-Madison Üniversitesi fizik profesörü ve IceCube Neutrino Gözlemevi’nin baş bilim adamı Francis Halzen,” Blazars kelimesi, jetin Dünya’ya doğru işaret ettiği aktif bir galaksi için sadece bir etiket ” diye açıklıyor. “Bu elbette, kara delik tarafından bize kusturan parçacık ışınının içinde oturduğumuz anlamına geliyor.”

Halzen, Eylül’de yüksek enerjili bir nötrinonun belirgin kaynağı olan Blazars TXS 0506+056’ya atıfta bulunuyor. 22, 2017, Icecube’un büyük detektörüne çarptı ve Güney Kutbu’nun derinliklerinde bir kübik kilometrelik sözsüz buzdan oluştu. Enerjik parçacık tespit edildikten bir dakikadan kısa bir süre sonra, dünya çapındaki gözlemevlerine, bir fizik ve astronomi kâsesi olan kozmik nötrino’nun kaynağını belirleme umuduyla nötrino’nun geldiği yöne bakmak için bir kamu uyarısı gönderildi.

Bu blazarlar en yüksek enerji nötrinolarının kaynağı gibi görünüyor ve bu nedenle kozmik ışınlar bilim adamları için toplam bir sürpriz değil. Ancak, aday kaynakların listesine liderlik etmediler ve muhtemelen tek potansiyel kaynak değiller, diyor IceCube detektörü, nötrinolar Gönderen kozmik hızlandırıcıları bulmak amacıyla inşa edildi, neredeyse hiç kütleye sahip olmayan şarjsız parçacıklar, evrende hızlanıyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı