Bilim

Böceklerin Yokluğu Araştırıldı ve Sonuç Şaşırttı!

Böcekler ile ilgili son dönemlerde pek çok araştırma yapılıyor. Peki ama bütün böcekler yok olursa ne olur? İnanmak zor da olsa hamam böceklerin ve sineklerin yokluğu büyük sorun yaratabiliyor!

Yapılan araştırmalara göre böcek miktarı ciddi miktarlarda azalıyor ve türlerin %40’ı tükeniyor. Bu da böceklerin azaldıkça büyük sorun yarattığını gösteriyor bizlere. Böcekler pis ve zararlı gibi görünse de ekosistem için büyük bir faydaya sahipler.

Arılar olmazsa ne olur?

Özellikler içerisinde arıların yeri çok farklı ve bu sayede kişiler için değişikler de geliyor ve belirmeye başlıyor. Arılar olmazsa çiçekler ve yiyecekler yok oluyor. Bu yüzden arılar dahi çok önemli bir işleve sahip. Kâr amacı gütmeyen bir çevre örgütü olan Earthwatch, “gezegendeki en önemli canlı varlığın” arılar olduğunu açıklamıştı.

Arılar, bal üretmenin yanı sıra hayvan dünyasının en önemli dölleyicisi ve tohum ve meyvelerin doğal süreçle oluşmasındaki en önemli temel taşı. Arıların yaptığı polen nakliyesi olmazsa dünyadaki tarım ürünleri %30 oranında azalır ve çiçekli bitkilerin %90’ı yok olur.

Böceklerin olmaması ve bu konuya dair yeniliklerin ön plana çıkmaması, her zaman bazı süreçleri karşımıza çıkarıyor. Daha kaliteli, güzel ve profesyonel bir yapıda yapılan bu incelemeler gösteriyor ki, böcekler hayatımızın olmazsa olmazları olarak dünyamızda bulunuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı