Bilim

Böcekten Sonra Adı Salyangoza Verildi

Daha önce bir böceğe adı verilen İsviçreli iklim aktivisti  Greta Thungberg’in şimdi de Brunei’de keşfedilen daha önce sınıflandırılmamış bir salyangoz türüne adı verildi. Bilim adamları Greta adı verilen salyangozun iklim ve sıcaklık değişikliklerine karşı hassas olduğunu ifade etti.

2 milimetre uzunluğunda ve 1 milimetre genişliğindeki kahverengi-yeşil salyangoza Craspedotropis gretathunberga ismi verildi. Caenogastropoda olarak adlandırılan kara salyangozlarına mensup olan Craspedotropis gretathunberga’lara iklim değişikliği devam ettikçe daha az rastlanacak.

Greta Thunberg Kimdir?

3 Ocak 2003 tarihinde doğan İsveçli Greta Thunberg, dünyaca ünlü opera sanatçısı bir anne ile İsveçli bir aktörün iki kızından biridir. Greta yaptığı açıklamalarla dünyada ses getirdi. ABD Başkanı Trump’ın eleştirilerine maruz kalan Thunberg’in Trump ile atışması da destekçileri tarafından yakından takip edilmişti. Trump Twitter hesabında “Çok gülünç. Greta, öfke kontrolü sorunu üzerinde çalışmalı, daha sonra bir arkadaşıyla eski moda güzel bi filme gitmeli! Rahatla Greta, Rahatla!” ifadelerini kullanarak tweet atmıştı. Bunun üzerine Thunberg, Twitter’daki biyografisini “Öfke kontrolü sorunu üzerinde çalışan bir genç. Şu anda bir arkadaşıyla eski moda güzel bir film izliyor” olarak değiştirmesi gündemde büyük etki yarattı.

Thunberg, “Farklı olmak bir hastalık değildir. Yetişkinlerin iyi bir şey yapabilecekken neden zamanlarını bilimi destekleyen gençler ve çocuklarla alay etmek ve onları tehdit etmek için harcamayı seçtiklerini anlamıyorum” ifadeleriyle olumsuz eleştirilere tepkisini gösterdi.


Kimileri Greta’ya iklim değişikliği projeleri nedeniyle övgüler yağdırsa da Greta’nın eleştirilere maruz kalışı dikkatleri yine iklim değişikliğine çekiyor. Attığı her adımda amacına ulaşan genç aktivist yakın çevresinin de hayatını değiştirmek için elinden geleni yapıyor. Çevresindekilerin de iklim ayak izini azaltmaları için tavsiyeler veren Greta Thungberg annesi ve babasını da vegan olmaya ikna ettiğini bir konuşmasında açıkladı.

Otizmin bir türü olan Asperger Sendromu’na sahip olan genç kız 11 yaşındayken yaşadığı psikolojik sorunlar sebebiyle az yemek yiyor ve gerekli görmedikçe konuşmuyor. Penguin, Thunberg ve ailesinin hikayesi olan Scenes from the Heart’ı yayınlanması planlanıyor . Projeden  sağlanan gelirin hayır kurumuna bağışlanacağı belirtildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı