Bilim

Bu Plastik Maddeler Hareket Ediyor!

Bilimciler Likit polmer kristal olarak kırmızı ışık altında hareket etmeyi öğrenen bir plastik malzeme geliştirdiler. Bu şekilde geliştirilen malzemeler robotik çalışmalarda önemli bir artı sağlayabiliyor. En azından araştırmacıların beklentisi bu yönde!

Köpeklerle yapılan ünlü deneyi hatırlarsınız. Şartlı refleks olarak ön plana çıkarılan bu koşullandırma durumu, en iyi çalışma olarak beliriyor günümüzde. Pavlov koşullandırma deneyinde kendine has pek çok yöntem denimişti ve şartlı refleks ile zili her çaldığında köpekler yemeğe tepki veriyordu.

Deney üzerinden yaklaşık 100 sene geçti ve artık hayvanlara değil nesnelere cansız bir şekilde koşullandırılma öğretiliyor. Kristal polimere hareket etmeyi öğreten bu sistem, hem yapısal olarak hem de farklı seçeneklerle gayet güçlü bir dilde çalışıyor diyebiliriz.

Videosu şu şekilde:

Bu durumunu ne kadarı öğrenmeye giriyor, ne kadarı materyallerin bilimsem yapısından faydalanarak onları ışığa maruz bırakmaya giriyor henüz bilmiyoruz. Bu konuda net bir çalışma yapılıyor ve insanların da görüşleri değişmiş vaziyette. Ya materyale yeniden öğrenme eğitimi verecekler. Ya da sinyaller konusunda aktif bir yaklaşım yaratılacak. Bu konuya dair gerçekten hızlı bir süreç bizleri bekliyor diyebiliriz!

İkna konusunda öğrenen materyallerin oluşturulması, robot piyasasında da aktif bir etki gösterecek. Bu sayede ya robotlara dair ya da başka araçlara dair güçlü bir beklentiye ulaşmış olacağız. Belki de robot teknolojisinde yeni bir soluk gelecek hiç bir fikrimiz yok. En azından bu tarz denemelerin yapılması da güzel bir durum.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı