Bilim

Bütün İşlevleri Yerine Getiren Minyatür Karaciğer Geliyor!

Bilimciler sürekli yeni teknolojiler üzerinde kafa yoruyarlar ve yeni ilerlemelere dokunuyorlar. Bu süreçler ile ilgili olarak insan karaciğeri üretildi ve pek çok kişiye dokunacağı düşünülüyor!

Sağlık konusunda önemli bir ilerleme yaşatan ülkeler arasında Brezilya’nın yeri de son dönemlerde artmaya başladı. Biyo yazıcı kullanılarak başarılı bir şekilde üretilen minyatür insan karaciğeri, oldukça önemli bir umut oluşturdu diyebiliriz. Organ bekleyenler için büyük bir umut ışığı oluşturan bu karaciğer, herkes için farklı bir yapıda ilerleme oluşturabilir. En azından yeniliklerin öncülüğünde bir denge yaratıyor.

Araştırmacıların ürettiği bu mini karaciğer, normal boyutlarına oranla biraz daha küçük ama işlevsel olarak aynı işleri yapabiliyor. Protein sentezleme gibi görevleri yerine getiriyor ama hala eksikliği var ve mesafe kat etmesi gerekiyor.

Güvenli ve hızlı bir üretim söz konusu!

Organ yetmezliği konusunda herkes için farklı bir beklenti ve yenilik çıkıyor karşımıza ve bu süreçler de gerçekten arayışlara çözüm üretmek için çıkıyor ön plana. Günümüzde organ yetmezliği sorunu yaşayan kişiler oldukça uzun süre bekleme listelerinde kalıyor. Yapılan bütün çalışmalara rağmen istenilen seviyelerde organ bağışı olmuyor. Kaldı ki bağışlanan organlar da her zaman için uyumluluk göstermeyebiliyor.

Organ ya da doku reddi sorun oluyor. Araştırmacılardan Mayana Zatz, yaptığı açıklamada gerçek bir organ yapılması için daha kat edilmesi gereken mesafeler olduğunu, ancak sonuçların umut verdiğini ve doğru yolda olduklarını gösterdiğini söylüyor. Bu yüzden de farklılıklar ön plana çıkıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı