Bilim

Canlı Görünen 18.000 Yıllık Köpek Cesedi

Dünyanın en soğuk şehrinde bulunan ve canlıymış gibi görünen 18.000 yıllık köpek cesedi bulundu. Rus bilim insanlarından görülen ve oldukça geniş bir dilde çalışmalarını ön plana çıkaran bilimciler, bu konuda da gayet etkin bir dil yaratıyor.

Rusya’nın uzak doğusunda Yakutistan’ın başkenti Yakutsk üzerinde çok farklı bir keşfe ulaşıldı. Rus bilim insanları tarafından yapılan bu keşifte, insanlar ile ilgili önemli derecede bir ilerleme gözlemlendi. 34 derece olan bölgede 18 Bin yaşında olduğu belirlenen iki aylık bir yavru köpek cesedi bulundu.

Dondurucu soğuk nedeniyle oldukça ilginç bir şekilde korunan köpek, sanki Buz Devri’nde yaşayan bir köpek ya da bir kurt gibi görünüyor. Şu an için net bir şekilde tespiti yapılamayan bu köpek için iki aylık olduğu düşünülüyor. 2018 senesinde tamamen donmuş bir şekilde keşfedilen bu köpek, oldukça sağlam kalmış ve canlı gibi görünüyor.

Rus bilim insanları köpeği başta tanıyamadı

Rus bilim insanlarının yaptığı araştırmalarda köpek başta tanınmadı. Üst Paleolitik çağda öldüğü tahmin edilen bu köpek için daha fazla bilgiye ulaşılmak isteniyor. Kuzey Doğu Federal Üniversitesi üzerinde yer alan uygulamalarda Dr. Sergey Fedorov, bu konuda aktif bir dil geliştirmek istiyor ve büyük bir DNA bankası olarak çalışmalarını yürütmek istiyor.

18 Bin yaşındaki köpeğin köklerine ışık tutmak için onu detaylı olarak inceleyeceklerini söyleyen bilim insanları, bu konuya dair çok farklı bir seçenek barındırıyor içinde.

Kurttan köpeğe geçiş aşamasını dahi temsil edebileceği söylenen bu hayvan için, oldukça detaylı bir çalışma yapılıyor. Hayvana verilen isim Yavru Dogor. Yani Dos tanlamına geliyor bu isim.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı