Bilim

Çevre Sorununa Doğal Çözüm: Plastik Yiyen Tırtıllar

Çevre kirliliğine dair açılan savaşta yepyeni bir gelişme yaşandı. Plastik yiyen bir tırtıl türünün keşfedilmesi sonucunda plastik atıklara karşı verilen mücadelede belki küçük fakat uzun vadede oldukça etkili bir sonuç elde edilebilecek. Bu tırtıllar kullanılarak ileride plastik atıkların yok edilmesine karşı önemli etkisi olan bir sistem geliştirilebilir.

Çevre Sorununa Doğal Çözüm: Plastik Yiyen Tırtıllar

Çevre kirliliği sorununun önde gelen sebeplerinden biri olan plastik atıklar, doğada kolaylıkla çözünmediği için büyük problem yaratmaktaydı. Plastik yiyen tırtıllar sayesinde çözünmesi son derece zor olan poietilen isimli plastik türüne karşı verilen savaşta önemli bir gelişme yaşandı.

Galleria mellonella larvaları olarak adlandırılan balmumu güvesine aynı zamanda petek güvesi de deniyor. Bu tırtıllar çevre kirliliğinin en ciddi sebeplerinden biri olan atık plastik sorununa küçük ama etkili bir çözüm sunuyor.

Çevre Sorununa Doğal Çözüm: Plastik Yiyen Tırtıllar

Plastik Yiyen Tırtıllar Şu An İçin Yavaş Etki Ediyor

Plastik yiyen tırtıllar üzerine yapılan inceleme gösteriyor ki, 100 tırtıl 12 saat boyunca ortalama 92 mg plastik yiyebiliyor. Bu rakam ilk bakıldığında çok etkileyici görünmeyebilir fakat uzun vadede tırtılların plastik yiyebilme özelliği ilerleyen biyoteknolojik bir çözüm olarak geliştirilebilir. 

Tırtıllar yedikleri plastiği sindirip enerji elde ediyor. Balmumu da lipit bileşikler içeren bir madde ve polietilene benzeyen kimyasal yapıların bulunduğu balmumu bileşikleri sebebiyle tırtıllar, kısa süre içerisinde plastiği parçalamaya adapte oluyor.

Çevre Sorununa Doğal Çözüm: Plastik Yiyen Tırtıllar

Current Biology Dergisinde Yayınlanan Çalışma Zamanla Geliştirilecek

Current Biology dergisinde yer alan bu araştırma yakın zamanda dünya üzerinde çevre kirliliğiyle savaşmada etkin bir silah olabilir. Henüz büyük çapta bir alana etki edemeyecek kadar küçük miktarda plastiği tüketebilen bu tırtıllar, ilerleyen zamanlarda plastik atıkların yok edilmesinde kullanılacak bir sistem içerisinde yer alabilir ve etki güçleri artırılabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı