Bilim

Çin Kuantum İletişim Sürecini Tamamen Değiştirecek

Günümüzde iletişim ve bilgi paylaşımı konusunda en önemli noktalar iletişim ile bilgi paylaşımının hızı ve güvenilirliği. Bu alanda yapılan çalışmalar gün geçtikçe hız kazanmaya devam ediyor. Her an yeni alternatifler geliştiriliyor ve bu alternatifler içerisinde en dikkat çeken alternatif ise Kuantum İletişimi alternatifi.

Çin bilim insanları Kuantum İletişimi alanında yapılan çalışmaların önünde en önemli noktalardan birisinde önemli bir aşama kaydetti. Kuantum İletişimi alanı da Kuantum çalışmalarında olan her şey gibi oldukça küçük ölçekte çalışılabiliyor ve yakında bu alanda ihtiyaç görülen dedektörler yakında hayatımızda yer edinebilirler.

Kuantum İletişim Nedir ve Nasıl Gerçekleşebilir?

Normal koşullar içerisinde bilgi iletilirken elektrik akımlarını ve sinyalleri kullanıyoruz. Dolayısıyla da ne yazık ki bu bilgiler dışarıdan gelebilecek olan her türlü saldırıya açık durumda. Kuantum iletişiminde ise tüm bilgiler tek bir fotona yüklenip gönderiliyor ve bu bilgilerin şifresini ancak bilgileri alan cihaz çözebiliyor.

Kuantum iletişim ile fizik kurallarını esnetebiliyoruz. Bu sayede iletişim daha hızlı ve verimli bir halde oluyor. Kuantum İletişiminin de bazı tehlikeli nitelikleri mevcut. Bu tehlikeli niteliklerden en önemlisi tek bir fotonun tespit edilip yakalanabilmesi zorluğu, diğer bir özellik ise verilerin hassasiyeti. Fotonlar ve çevre arasındaki etkileşim bilginin bozulmasına sebep oluyor.

Bilim insanları bu alan için çeşitli yöntemler geliştiriyorlar ve bu yöntemler sayesinde fotonlar ilk olarak bir uyduya ve bu uydu aracılığıyla da dünyanın her bir yanına istenilen yere gönderilebiliyor. Ancak evrende bulunan milyonlarca enerji dalgası bu bilginin bozulmasına sebep olabiliyor. Bu yüzden de bilim insanları bu ortamda çalışabilecek foton detektörlere ihtiyaç duyuyor.

Çin bilim insanları 2 yıldır uzayda testlerden geçirdikleri, iletken ve yarı iletken elektrik akımına izin veren olgularla tasarlanan, yüksek enerjili parçalardan korunabilen iki katmanlı, hatalı sinyallere karşı otomatik olarak kendini kapatabilecek ve bu sayede hatalı veri çözümleme riskini ortadan kaldıran bir detektör icat ettiler.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı