Bilim

Cinsiyette Dişi ve Erkek Bireylerin Rolü

Erkek ya da kadın oluşu yani cinsiyeti belirleyen unsurlar, son yapılan bilimsel araştırmalar ile farklı bir boyuta taşınmıştır. Bilim insanlarının cinsiyet durumu üzerine yaptığı çalışmalar bu konuya son noktayı koyacak niteliktedir.

Batıl İnançlardan Uzak Cinsiyet Rolü

İnsanların vücutlarında ve memeli hayvanlarının tüm vücutlarında bulunan X ve Y kromozomları yöntemiyle cinsiyet belirlenmektedir.  Bu bulunan X ve Y kromozomların bir kısmı anneden bir kısmı ise babadan yavrusuna geçmektedir.  Eğer iki taraftan da X kromozomu gelirse yavrunun cinsiyeti XX şeklinde tanımlanmaktadır.  Bu durum biyolojik anlamda dişi bir yavrunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.  Eğer bir taraftan X bir taraftan Y kromozomu gelirse, yavruda XY şeklinde bir tanımlanma gerçekleşir. Bu durum da biyolojik anlamda erkek bir yavrunun ortaya çıkmasını sağlamaktadır.  Biyolojik olarak dişi bireyler olanlar yavrularına daima X kromozomu iletmektedirler. Y kromozomu aktarabilme imkanları sıfırdır.  Biyolojik anlamda erkek olan bireyler ise XY kromozomuna sahip olduklarından yavruya  X kromozomunu da Y kromozomunu da aktarabilmektedir. Bu durumda cinsiyet durumunu belirleyici olarak biyolojik olarak erkek olanlardır.  Ancak bu durumun X ya da Y gelebilme ihtimali tamamiyle rastlantısaldır. Hangi kromozomun yavruya geçeceği asla kesin ve net olarak bilinmektedir. Toplumda ise bu durum oldukça batıl inançlarla harmanlaşmış durumdadır.  Çaput bağlamadan , bazı hayvan etlerini yemeye, üfürükçülere gidilmekten tutun da kalkan balığının pullarını deriye sürmeye kadar pek çok batıl ve akla uygun olmayan tutumlar sergilenmiştir.  Cinsiyeti belirleyen bir durum ise bilim insanları tarafından, kromozomun varlığından öte sayısının önemi üzerinde durmuşlardır.  Bu durumun sonucunda cinsiyeti kesinlikle belirleyenin Y kromozomu olduğu kanıtlanmış olmuştur.

Günümüzde oluşan batıl inançların bu nedenle ne kadar da akıl dışı olduğu görülmektedir. Birçok erkeğin erkek çocuğu olmadığı için eşini suçladığı bilinmektedir. Ancak bilim insanlarının belirttiği olgularla birlikte cinsiyeti kadınların asla belirleyemeyeceği kanıtlanmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı