Bilim

Çocukluk Döneminde Otizm Şiddetinin Değişeceğini Gösteren Araştırma

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, otizmli çocuklar içinde semptomların şiddeti yaşa göre farklılık gösterebiliyor. 6 yaşındaki çocukların, 3 yaşındaki çocuklara göre yüzde 30 daha hafif semptomlar gösterebiliyor. Araştırmaya göre çocuklar yaş farklılıklarında daha az ya da daha çok semptom gösterebiliyor.

Erken Çocukluk Dönemi

Otizm, 3 yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal iletişim ve etkileşime etki eden, davranışlarda sınırlılık ve tekrarlanmaya sebep olan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. Ebeveynler, çocuk üzerindeki bu hastalığın belirtilerini 2 yaşından önce belirtileri farkebilir.

UC Davis MIND Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, kız çocuklarında görülen semptomların artışı erkek çocuklarına göre daha fazla azalma görünüyor. Kız çocuklarının otizm etkileri, erkek çocuklarına göre daha fazla azalma gösterdiği saptandı. Amerika Birleşik Devletlerinde her 54 çocuktan birinde otizm görülürken, erkek çocuklarda otizm görülme sıklığı 4 kat fazladır. Erken çocukluk dönemi beyin gelişimi için önemli bir yer kaplamaktadır. Bu dönemde otizm spektrum bozukluğu tanısının elde edilmesi rahatsızlığa müdahale için önemli bir yer tutan, en uygun dönemdir. Daha önce yapılan araştırmalar ile otizm döneminin şiddeti ile ilgili farklı ve tutarsız bulgular gözlemlenmiştir ancak otizmin ömür boyu sürdüğü genel bir tanıdır.

Yapılan çalışmaya katılan, 125 çocuk oldu. Bunların seksen dokuzu erkek, otuz altısı kız çocuklarından oluşuyor. Çalışmaya katılan çocuklar, semptomlarının değişimleri ve çevresel faktörlerin etkileri değerlendirildi. Çalışmaya katılan çocuklar, şiddet değişim puanlarına göre, azalan şiddet grubu yüzde 28.8, durağan şiddet grubu yüzde 54.4 ve artan şiddet grubu 16.8 oranlarıyla sınıflandırıldı. Çalışmanın en önemli bulgularının arasında çocukların şiddet semptomlarının yaşlara göre değişiklik gösterdiği oldu. Bu sonuçların arkasında oluşan sonucu daha açık şekilde belirtmek gerekirse, otizmli çocuklar gelişebiliyor ve hastalığın belirtileri daha iyi hale gelebiliyor. Araştırmanın önde gelen üyelerinden biri olan  Profesör David Amaral, çocukların yaş aralıklarıyla semptomlarda değişiklik gösterebileceklerinin saptandığını belirtti. Ama yine de hangi çocuğun nasıl bir tedaviye ihtiyaç duyacağını, ne kadar şiddetli tepkiler göstereceğini, hangi çocuğun iyiye, hangi çocuğun kötüye gideceğini bilmenin şimdiden mümkün olmayacağını da üzerine basarak bildirdi.

Yapılan çalışmada şimdiden 4’ ü kız, 3’ ü erkek olmak üzere 7 çocuğun iyiye gittiği görüldü. Bu 7 çocuğun, iyiye giderek, ASD olarak sınıflandırılmayacak semptomlara sahip oldu. Çalışmanın sonuçlarında kız çocuklarının, erkek çocuklarına göre bilişsel ve iletişimsel olarak ileri seviyeler kaydettiği görüldü. Erken çocukluk döneminde kız çocuklarının otizm şiddetinin, erkek çocuklarına göre daha az olduğu da tespit edildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı