BilimGündem

Corona Virüs Aşısı Fareler Üzerinde Başarılı Oldu

Pittsburgh Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre geliştirdikleri corona virüs aşısı fareler üzerinde başarılı bir etki gösterdi.

Tüm dünyada salgın haline gelen corona virüs hakkında ilaç ve aşı çalışmaları tüm ülkeler tarafından ve uluslararası düzeyde yürütülmekte.  Corona virüs ilacıyla ilgili gelen güzel haberlerin yanında aşı üretiminde de güzel haberler gelmekte. Rusya’nın ardından ABD’de yaptığı aşı çalışmaları hakkında umut verici bir açıklamada bulundu.

Pittsburgh Üniversitesi’nde görev yapan Türk doktor Ergin Koçyıldırım corona virüs aşısının geliştirildiğini duyurdu.  Açıklamayı Twitter üzerinden yapan Dr. Ergin Koçyıldırım aşının küçük hayvanlar üzerinde denendiğini ve başarılı olunduğunu duyurdu. Açıklamanın detayları ise şöyle; üniversite bünyesinde yapılan çalışmalar sonucunda geliştirilen proteinler, farelere enjekte edildiğinde corona virüse karşı koruyucu antikor geliştirilmesine yardımcı olduğu saptanmıştır. Başarılı olan deney sonuçlarına bağlı olarak FDA’den gelen onaya göre aşının üretimine başlanacak ve insanlara uygulanacaktır.

Aşı hakkında EBioMedicine adlı sağlık dergisinde yayınlanan makalede aşı çalışmalarının neredeyse sonuna gelindiğinin ve piyasaya sürmeye hazır hale geldiğinin altı çizildi. Makalede aşının bir an önce hastalara uygulanması durumunda salgının kısa sürede kontrol altına alınabileceği belirtildi. Corona virüs aşı çalışmalarını yürüten sağlık heyetinin başında bulunan Andrea Gambotto daha önce corona virüs hastalığı benzeri hastalıkların aşı çalışmaları üzerinde çalıştıklarını ve corona virüs aşısını geliştirirken de benzer yöntemlerden faydalandıklarını belirtmiştir. Virüse karşı bağışıklık kazanılmasını sağlayan aşının klinik denemelerinin ise onayın hemen ardından başlanacağının altını çizdi.

Corona virüse karşı geliştirilen bu aşının ekonomik kullanımı da aşı çalışmalarını yürüten heyet tarafından üzerinde durulan önemli noktalardan biri. Bu sebeple aşının mikro iğnelerle yapılacağını ve bu miktarında hastaların corona virüse karşı bağışıklık kazanmasında yardımcı olacağının altı çizildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı