Bilim

Corona Virüs Düşüğe Neden Olur Mu?

Corona virüs, yaş ve cinsiyet fark etmeden herkes için büyük bir risk. Yaşlıların daha çok etkilendiği söylense de gençlerin de çok etkilendiği ortada. Bağışıklık sistemini alt üst eden corona virüs gebeliği nasıl etkiliyor?

Corona virüs anne adaylarını da etkiliyor. Bebek bekleyenler hastalıklardan daha çok etkilendiği ve her ilacı kullanamadığı için hayatları riske giriyor. Peki corona virüse yakalanan bir anne adayı düşük yapabilir mi? İşte bu sorunun cevabını uzmanlar açıkladı.

Corona Virüs, Büyüme Geriliğine Neden Olabilir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Metin Çapar, corona virüse yakalanan anne adaylarının düşük yapabileceğini belirtiyor. Corona virüs, gebelerde oksijen azlığına neden oluyor. Oksijeni azalan bebek, büyüyemiyor. Doğumlarda da morarma gibi durumlar oluşabiliyor. Hamileliğinde corona virüse yakalanan kadınların düşük yapma ihtimalleri de var.

Uzmanlar, corona virüsün kolaylıkla birçok yere bulaşabildiğini ve bu yüzden de insanları kolayca hasta edebildiğini söylüyor. Corona virüs hamile kadınlarda grip ve nezle belirtisi olarak ortaya çıkıyor ve oksijen azlığına neden oluyor. Bebeğin oksijeni azaldığı için büyüme geriliği oluşuyor. Oksijeni azalan bebekte doğarken morarma söz konusu olabiliyor.

Şu Ana Kadar Ölüm Vakası Yok!

Hamilelerin bağışıklık sistemi daha farklı oluyor ve hastalığa daha açık oluyorlar ancak genellikle normal insanlara göre Covid-19 hastalığını daha hafif geçiriyorlar. Şu ana kadar corona virüse yakalanan hamile kadınlarda herhangi bir ölüm vakası görülmemesi de sevindirici bir haber.

Hamileyken corona virüse yakalananların doğumdan sonra takip edilmesi gerektiğini söyleyen Çapar, doğum sonrasında bile enfekte olan hamilelerin 2 hafta boyunca takip edilmesi gerektiğini, çünkü doğumdan sonra hastalığın daha kötü bir hale gelebileceğini söylüyor. Bu yüzden bu tür hastaların doğumdan sonra 2 hafta kontrol altında tutulması gerekiyor. Bu tür hastalarda her iki akciğere de zarar verebilen bir enfeksiyon oluştuğu için akciğerlerinin mutlaka takip edilmesi gerekiyor.

Göbek Kordonu Hemen Kesilmeli!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Metin Çapar, bebekleri korumak için emzirirken maske takılması gerektiğini söylüyor. Doğumdan sonra bebeğin göbek kordonunun hemen kesilmesi gerektiğini belirten Çapar, göbek kordonu geç kesilirse bebeğin anneden mikrop almasının kolaylaşacağını ifade ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı