Bilim

Corona Virüs Havada 3 Saate Kadar Canlı Kalabiliyor

Çin’de ortaya çıkan ve neredeyse tüm dünyayı etkisine alan corona virüs, son günlerde herkesin tek gündem konusu haline geldi. Uzmanlar ve araştırmacılar virüsün etkilerini, yayılma şeklini, risk gruplarını, malzemeler üzerinde ve havada ne kadar süre canlı kalabildiğini araştırıyorlar.

Corona virüs pek çok ülkenin kabusu haline geldi. Ülkemizde de hızla artış gösteren koronavirüs ile ilgili ABD’de bir araştırma yapıldı. Bu araştırmaya göre koronavirüs, havada saatlerce canlı kalabiliyor.

Virüs Hangi Ortamlarda Ne Kadar Canlı Kalabiliyor?

California Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Ulusal Sağlık Enstitüleri ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden araştırmacılar, yaptıkları araştırmayı The New England isimli tıp dergisinde yayınladı. Araştırmanın sonucu gösteriyor ki, corona virüs hapşırık ya da öksürük yoluyla havaya saçıldıktan sonra damlacıklar halinde 3 saate kadar havada canlı olarak kalabiliyor.

Virüsün sadece havadaki değil farklı yüzeylerdeki yaşam süresi de son dönemlerde sıkça araştırılıyor. Buna göre plastik ve paslanmaz çelik gibi yüzeylerin üzerinde 2-3 gün, karton üzerinde, 24 saat ve bakır yüzeyler üzerindeyse 4 saate kadar canlı kalabiliyor.

Corona virüs kapı kolları, lamine ve plastik kaplamalı tezgahlarda, sert yüzeylerde uzun süre yaşayabiliyor. Araştırmalar, virüsün bu ortamlarda 2-3 güne kadar yaşayabildiği sonucuna ulaştı.

Corona Virüs Araştırmaları Nasıl Yapılıyor?

 Araştırmanın sonuçları kadar, nasıl yapıldığı da merak ediliyor. Araştırmacılar, bu tarz araştırmaları yapabilmek için hasta bir insan gibi davranabilen bir cihaz kullanıyorlar. Bu cihaz aynı enfekte bir hasta gibi hapşırma, öksürme ve nesnelere dokunmayı taklit edilebiliyor ve bu sayede virüsün farklı yüzeylerde ne kadar bulaşıcı olduğu tespit edilebiliyor.

Virüsün insanları enfekte edebilme yeteneğinin azalma gösterip göstermediğine de yanıt veren araştırmacılar, corona virüsün havada ve farklı yüzeylerde kalış süresinin, enfekte etme yeteneğiyle ters orantılı olduğunu belirtiyor. Yani virüs havada ya da yüzeylerde ne kadar uzun süre kalırsa enfekte etme özelliği de o kadar zarara uğruyor.

Corona virüs %62-71 alkol oranında, %0.5 hidrojen peroksit ağartıcıca ya da %0.1 oranında sodyum hipoklorit içeren çamaşır suyuyla yüzeyleri dezenfekte ettiğimizde bir dakikadan kısa bir sürede etkisiz hale geçebiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı