Bilim

Corona Virüs Salgını Ne Zaman Bitecek?

Corona virüs nedeniyle pek çok sektör etkilendi, hayat adeta durma noktasına geldi. İnsanlar kendilerini virüsten koruyabilmek için evlerine kapandı, sokaklar boşaldı. Herkes corona virüs kabusunun gitmesini bekliyor ancak corona virüsün hayatımızdan ne zaman çekip gideceğiyle ilgili bir fikrimiz de yok.

Corona virüs yüzünden herkesin aklı belirsizliklerle dolu. Çoğu şirket faaliyetlerine ara verdi, mesai saatlerinde değişiklikler, ücretli-ücretsiz tatiller başladı. İnsanların sosyalleşebileceği pek çok yer kapandı. İnsanlar evden çıkmaz oldu. Corona virüsten ne zaman kurtulacağımız ise herkesin yanıtını merak ettiği bir soru haline geldi.

12 Hafta İçinde Virüsün Seyri Tersine Dönebilir

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a göre corona virüsün seyri 12 hafta içinde tersine dönecek ve ülke, corona virüsten yakasını kurtaracak ancak bu 12 hafta içinde vaka sayısı düşse de virüsün yarattığı krizin etkisi yıllar sürecek. Şu anda herkes hayatını sınırlı şekilde yaşıyor ancak bu durum sürekli bir hale gelemez. Bu durumun sosyal ve ekonomik açıdan çok büyük sonuçlar doğuracağı ortada.

Bütün ülkeler corona virüsten en az zararla kurtulmak için bir plan yapmaya ve insanları normal hayata döndürmeye çalışıyor ancak yine de corona virüs yok olmayacak. Virüsü engellemeyle ilgili sınırlamalar kalktığında vaka sayısı yine artacak. Edinburgh Üniversitesi enfeksiyon hastalıkları salgını uzmanı Prof. Mark Woolhouse’a göre corona virüs ile ilgili hiçbir ülkenin düzgün bir planı yok. Corona virüs krizinden kurtulabilmek için virüse karşı belli bir sayıda insanın bağışıklık kazanması, toplumun ve davranış biçimlerinin sürekli olarak değişmesi gerekiyor. Bu yollardan her biri, virüsü daha güçsüz kılacak ve yayılma kabiliyeti azalacak.

Nüfusun %60’ı Bağışıklık Kazanırsa Salgın Riski Yok Olur!

Aşı bulunduğunda, virüs kapan insanlara bağışıklık kazandırıp insanların hasta olmalarını engelleyecek. Eğer nüfusun yüzde 60’ı bağışıklık kazanırsa salgın riskinin de yok olacağı tahmin ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde birkaç gün önce insanlar üzerinde ilk aşı denemeleri yapıldı. Aşı bulma sürecini hızlandırabilmek adına önce hayvanlar üzerinde yapılma kuralı bu seferlik es geçildi. Aşı araştırmaları tüm hızıyla devam ediyor ancak bu çalışmaların başarılı olmasının ve küresel çapta bir aşılama başlamasının bir garantisi yok.

Aşı 12-18 Ay İçerisinde Piyasaya Sürülebilir

Aşının en iyi ihtimalle 12-18 ay içerisinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu da şu anki durum göz önünde bulundurulduğunda oldukça uzun bir süre demek. Prof. Mark Woolhouse’a göre aşının bulunmasının beklenmesi doğru bir strateji değil.

İngiltere’nin kısa vadede kullandığı stratejiye göre vaka sayısı mümkün olduğunca az tutulup, hastanelerdeki yoğunluğu ve baskıyı azaltmak hedefleniyor. Eğer yoğun bakımdaki yatak kapasitesi yetersiz kalırsa ölümler artacak. Vaka sayısı düştüğünde bazı önlemler kaldırılabilir ancak vaka sayısı tekrar arttığı zaman yine kısıtlamalar yapılacak.

İngiltere’de hükümetin bilim konularında baş danışmanı olarak görev yapan Patrick Vallance’ye göre bu aşamaya ne zaman gelineceği bilinmiyor ve herhangi bir tarih vermek de imkansız.

Prof. Neil Ferguson, bu durumun yıllar alabileceğini ve hastalığı, toplumun sadece çok küçük bir bölümünü etkileyecek seviyeye getirmek söz konusu olduğunda, eğer 2 yıl daha bu şekilde devam edilirse, vaka sayısının belli bir oranda bağışıklık oluşabileceği bir seviyeye geleceğini belirtti. Ancak bağışıklığın da uzun ömürlü olup olmayacağı bilinmiyor. Corona virüste bağışlık seviyeleri çok düşük ve insanlar tekrar tekrar corona virüse yakalanabiliyor.

İlaç Bulunması Strateji Üretmeye Yardımcı Olacak!

Prof. Woolhouse’a göre bir diğer yol da insanların davranışlarını değiştirerek bulaşma seviyelerini düşürebilmeleri yönünde. Yani şu an uygulanan bazı önlemler sürdürülecek, yapılan testler yaygınlaşacak ve hastalar tecrit edilecek. Corona virüsü tedavi edecek ilaçlar bulunursa başka stratejilerin oluşması da mümkün hale gelebilir. Belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kullanılacak ilaçlar sayesinde, hastalığın başka insanlara geçmesi önlenebilir. Corona virüs hastalarının, hastanelerde tedavi altına alınması, hastalığı daha az ölümcül hale getirebilir ve yoğun bakımlar da üzerlerindeki baskıdan biraz olsun kurtulabilir. Uzmanlara göre uzun vadeli çıkış yolu aşının bulunmasıyla mümkün olacak. Tüm dünyanın yaptığı çalışmalar sayesinde bir çözüm mutlaka üretilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı