Bilim

Corona Virüsü Aşısı İlk Defa İnsan Üzerinde Denendi

Corona virüsü salgınına dair rakamlar hızla artıyor. Dünyanın gündeminde birinci sırada oturmaya devam eden salgında sevindirici gelişmeler de yaşanıyor. Corona virüsü tedavisi için önemli bir adım atıldığı haberi henüz gelmişti ki, üzerinden çok geçmeden ABD’den de heyecanlandıran bir yenilik paylaşıldı. Corona virüsü aşısı ilk defa insanlar üzerinde test edilmeye başlandı. 

Corona virüsü aşısı ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Moderna isimli bir biyoteknoloji şirketi tarafından üretildi. Geliştirilmesi 42 günü bulan Corona virüsü aşısı, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak sayısı 182,413’ü bulan kişiyi enfekte etti. Şu an itibarıyla 7,154 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Corona virüsüne karşı geliştirilen aşı, virüse karşı verilen savaşta çok önemli bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

Koronavirüs Korsanları Virüs Bulaştırıyor

Corona virüsü aşısı vücudun antikor üretimini destekleyerek başak proteinleri oluşturmasına yardımcı oluyor. Başak proteinlerinde yaşanan artış, vücudun Corona virüsüne karşı direnmesini sağlıyor ve virüsün vücutta tutunmasını önlüyor. Corona virüsü aşısı diğer aşılarda yer alan zayıflatılmış virüsü içermiyor. Haberci RNA olarak üretilen aşı, antikor oluşumunu hızlandırarak Corona virüsüne karşı verilen mücadelede kişiyi güçlendiriyor. 

Corona Virüsü Aşısı İlk Defa Uygulandı

Corona virüsü aşısı bugün ilk defa 4 kişiye uygulandı. Kademe kademe artacak olan insan testleri sayesinde toplamda 45 kişiye aşı yapılacak. Aşının etkilerinin en erken 1 yıl içerisinde gözlemlenmesi bekleniyor. 18 ayın sonunda testin başarılı sonuçlandığı düşünüldüğü takdirde aşı kamu kullanımına sunulacak.

Corona Virüsü Aşısı İlk Defa İnsan Üzerinde Denendi

Corona virüsü aşısının denendiği ilk kişi Jennifer Haller. Sağlıklı bir kadın olduğu belirtilen Haller, bir sonraki aşısını önümüzdeki ay vurulacak. Araştırmacılar Corona virüsüne karşı yapılan aşının kimsede aynı dozda uygulanmayacağını, böylece alınan sonuçlar değerlendirilerek en doğru miktarın ortaya çıkacağını belirtiyor. 

Neal Browning de Corona virüsü aşısı için araştırmaya katılan gönüllülerden biri. Eğer aşı çalışmaları başarıyla sonuçlanırsa, bu aşının geliştirilmesi için çalışan ekip ve gönüllüler, Corona virüsünün yarattığı tedirginliği yok eden ekip olarak tarihe geçecek. 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı