Bilim

Corona Virüsü Aşısını Test Etmek İçin Gönüllü Aranıyor

Corona virüsü aşısı, Aralık sonunda Çin’de görülmeye başlayan virüse karşı en etkili olacak önlem gibi görünüyor. Aşı şu anda geliştirilme aşamasında ve aşıyı test etmek için gönüllülere ihtiyaç duyuluyor.

Çin’in Wuhan kentinde başlayıp kısa sürede tüm dünyayı etkisine alan ve bulaştığı ülkeleri her açıdan zora sokan Corona virüsü, insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Bilim insanları, yaptıkları çalışmalar sonucunda virüsün genom yapısını çıkartmayı başardılar. Aşıyı üretmeyle ilgili önemli ipuçlarına ulaşsalar da henüz etkin bir aşı ve tedavi geliştirilemedi.

Deneklere 1100 Dolar Ödeme Yapılacak

Kaiser Permanente isimli ABD merkezli kar amacı gütmeyen sağlık organizasyonunun Seattle’da bulunan araştırma kliniği, Corona virüsüne yönelik geliştirilmekte olan aşıların deneylerini yapabilmek için gönüllü denek arayışına girdi. Klinik ortamda yapılacak olan deneyler için 18-55 yaş arası toplamda 45 kişiye ihtiyaç var. Bu 45 kişi, üç gruba ayrılacak ve her birine farklı dozda bir aşı verilecek. İlaç araştırmasına katılan kişiler, süreç tamamlandığında 1100 dolar kazanacak.

Denekler, 14 aylık süre boyunca 11 kez aşılanarak toplamda 1100 dolar kazanacak. Deneylere, önümüzdeki hafta başlanması planlanıyor. Şu anda test aşamasında olan aşının güvenli olup olmadığı ya da insanlar üzerinde işe yarayıp yaramadığı ancak 12-18 ay sonra belli olacak.

35 Farklı Aşı Geliştiriliyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre şu an dünya genelinde 35 farklı Corona virüsü aşısı geliştiriliyor. Bunlardan hangisinin ya da hangilerinin hastalığı önleme yöntemi olarak kullanılabileceğini ancak orta ve uzun vadede yapılacak testlerin sonuçları gösterecek. Corona virüsü, şu anda 113 binden fazla kişiye bulaştı ve toplam 4009 kişinin de hayatını kaybetmesine  sebep oldu.

Corona Virüsü Aşısı 20 Ay Sonra Kullanılabilir!

Corona virüsü aşısı için pek çok ülke çalışmalarını hızlandırmış durumda. Virüsten en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan Fransa’dan da aşıyla ilgili açıklamalar gelmişti. Pasteur Enstitüsü’ndeki bilim insanları virüs aşısıyla ilgili tarih vermişti. Virüsün genom yapısının bulunmasının ardından pek çok araştırmacı gibi Fransız araştırmacılar da aşının bulunduğunu söylemeye başlamıştı. Corona virüsü aşısı araştırmalarında görevli Christophe D’Enfert, aşının tamamlanması için zamana ihtiyaç olduğunu ve kullanılabilir hale gelebilmesi için 20 ay gibi bir süre gerektiğini belirtmişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı