Bilim

Corona Virüsü Ayda İki Kez Mutasyan Geçiriyor! Bu Ne Demek?

Bilim insanları corona virüs hakkında araştırmalarına hız kesmeden devam ediyorlar. Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık can almaya devam ediyor. Virüsün tedavisi için aşı çalışmaları sürerken sürecin nasıl ilerleyeceği merak konusu olmuştu. Bunun üzerine yeni tip corona virüsünün yavaş yavaş mutasyona uğradığı belirlendi. Peki ayda ortalama iki kez mutasyona uğradığı belirlenen bu virüsün insanlık için sonuçları ne olacak?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde neredeyse tüm dünyaya yayılan virüs sebebiyle hala çalışmalar devam ediyor. Özellikle yaşlı ve kronik hastaların virüsten olumsuz etkilendikleri belirlendi. Ölüm sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Eve kapanan insanlar virüs tehlikesinin ne zaman sona ereceğini ve ne zaman belirsizlik sürecinin sonlanacağını merak ediyorlar. Virüsün genetik yapısının bozulması korkulan bir diğer sorunken, uzmanlar korkulan açıklamayı yaptılar. Bu süreçte insanları nasıl etkileyeceği merak konusu oldu.

Değişim İnsanları Nasıl Etkileyecek?

Şimdiye kadar corona virüsünün mutasyona uğradığı ancak bu süreçte net bir açıklama yapılacak güvenilir bir kanıtın olmadığı özellikle belirtildi. Prof. Dr. Lipsitch açıklamalarında ‘Corona virüsler diğer tüm virüslerde olduğu gibi genetik kodlarının küçük kısımlarını sürekli olarak değiştirirler. Yaşamın bir parçası olarak mutasyona uğramaları olağandır. Virüsler bulaşma esnasında kendilerini kopyalarlar. Kopyalama sırasında bazı küçük hatalar yaşayabilirler.’ dedi.

Şimdiye kadar küçük değişimler yaşandığı için virüsün ciddi bir mutasyona uğramadığı ve insan vücudunda farklı tepkiler vermediği ortaya çıktı. Mutasyonlar olumlu olabileceği gibi son derece tehlikeli de olabilir. Tanınmayan bir virüsün üzerinde çalışmaya başlamak sıfırdan başlamakla eş değer olarak görülüyor. Yavaş olarak gerçekleşen mutasyon aşı bulunması ve yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi açısından son derece önemli.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı