Bilim

Corona Virüsü ile Robot Personeller Savaşacak

Corona virüsü salgınına karşı verilen savaş tüm dünyada devam ediyor. 29 farklı ülkede tespit edilen Corona Virüsü, şimdiye kadar 910 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. Çinli yetkililer, sağlık personellerinin de Corona virüsü ile enfekte olmalarını engellemek adına hasta kişilerle ilgilenen robot personeller geliştirdi.

Çin’den gelen son dakika haberlerine bir yenisi daha eklendi. Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona Virüsü yaklaşık 2 aydır tüm dünyaya korku salan bir salgına sebep oldu. 40,573 kişinin enfekte olduğu salgında 910 kişi corona virüsü sebebiyle hayata gözlerini yumdu. Gerçekleştirilen tedavi sonucunda Corona virüsünden kurtulan kişi sayısı ise 3,546’ya ulaştı. 2019 -nCoV adıyla da bilinen Coronavirüs, oldukça yüksek bir bulaşıcılık oranına sahip. Bu sebeple yetkililer corona virüs salgınına karşı daha önce denenmemiş bir yöntem geliştirdi.

Corona Virüsü Keşfeden Doktor Öldü

Corona Virüsü’nü ilk defa teşhis eden doktorun ölümü sonrasında açıklanan istatistikler virüsün sağlık çalışanları açısından ciddi bir tehdit olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. 20 sağlık çalışanının Corona Virüsü ile enfekte olması sonucunda Çin, robot personelleri kullanıma sundu. Bu sayede sağlık personellerine bulaşan hastalık oranının düşmesi ve robotların taşıyıcı olmamaları sebebiyle pek çok kişinin hastalık bulaşmasından kurtulması söz konusu.

Corona Virüsü salgınına karşı savaşan robot personeller pek çok işe yarıyor. Hastalara veya hastalık şüohesiyle karantinada tutulan kişilere ilaç ve yemek götürüyor, kişilerin yattığı yatakların çarşaflarını değiştirmek ve çöplerini toplamak gibi genel hijyene kuralları doğrultusunda hizmet veriyor. Odaları sık sık dezenfekte eden robot personeller sayesinde corona virüs salgınının bulaşıcılık oranında kayda değer bir düşüş yaşanacağı öngörülüyor.

Corona Virüsü Tedavisi Bulundu Mu?

Corona virüsü tedavisi henüz kesin olarak bulunamadı fakat umutlandıran gelişmeler mevcut. Taylandlı doktorlar tarafından keşfedilen ve hem grip ilaçlarının hem de HIV ilaçlarının kullanımıyla sağlanan tedavi yöntemi pek çok kişinin virüsten kurtulmasına yardımcı olmuştu. Aynı zamanda bilim adamları virüs öldüren maske üzerinde çalıştıklarını duyurmuşlardı.

Ne yazık ki bu gelişmeler kesin bir çözüm sayılmaz. Corona virüsü öldüren maskenin tüm dünyanın kullanımına sunulması için en az 1 yıl geçmesi bekleniyor. Aynı şekilde Taylandlı doktorlar tarafından bulunan yöntemin de geniş kitleler üzerinde denenmesi şart. Son günlerde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Profesör Doktor Mehmet Ceylan tarafından yapılan açıklamada Corona virüsü aşısı üzerinde çalışıldığı fakat aşının 1 yıl içerisinde bulunamama ihtimali üzerinde durulmuştu. Daha önceki çalışmaları örnek veren Ceylan, aşının belki de hiç bulunamamasının sürpriz olmayacağını belirtmişti.

Corona Virüsü Türkiye’de Var Mı?

Şu an için Türkiye’de saptanmış bir Corona virüsü vakası yok. Türkiye’nin dört bir yanından karantina haberleri gelse bile hastalarda corona virüsü tespit edilmedi. Yüksek ateş ve grip şikayetiyle acil servise başvuran pek çok kişi sebebiyle acil servislerde önlem alınıyor ve şüpheli kişinin hastanede yer alan diğer hastalarla teması engelleniyor. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı