Bilim

Corona Virüsü Kontrol Altına Alınamazsa 2-3 Milyar İnsanı Hasta Edebilir!

Corona virüsü hız kesmeden dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Uzmanlar, virüsün çok daha fazla insanı hasta edebileceğini düşünüyorlar. Türk profesör Prof. Dr. Derya Unutmaz da corona virüsün kontrol altına alınamazsa çok ciddi sonuçlara neden olacağını söyledi.

Dünya genelinde Corona Virüsü yakalandığı teyit edilen hasta sayısı 167,291’e ulaştı. Bu sayı bile endişe verici ancak uzmanlara göre Corona Virüs kontrol altına alınamazsa dünya nüfusunun neredeyse yarısını hasta edebilir.

Dünya Nüfusunun Yaklaşık Yarısı Hastalığa Yakalanabilir

Prof. Dr. Derya Unutmaz, enfeksiyon hastalıkları ve insanların bağışıklık sistemi alanında çalışmalar yapıyor ve dünya üzerinde de bilimsel bir isim. Toplamda 1600 kişinin görev yaptığı Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nde baş araştırmacı olan Unutmaz, corona virüsle alakalı çarpıcı açıklamalar yaptı. Unutmaz, corona virüsüyle ilgili çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü ve inanılmaz derecede bilimsel ilerleme kaydedildiğini açıkladı. Unutmaz’a göre eğer corona virüs kontrol altına alınamazsa korkunç bir tabloyla yüzleşmek zorunda kalabiliriz.

Unutmaz’a göre Türkiye’nin, ABD ve pek çok Avrupa ülkesinin aksine salgını kontrol etmek amacıyla çok doğru ve zamanında önlemler aldığını belirterek, şu andan itibaren virüsü kontrol etmenin en iyi yolunun test sayısını arttırmak olduğunun altını çizdi. Yurt dışından gelen herkese ve yurt dışından gelenlerin temasta olduğu kişilere, hastanede çalışan tüm sağlık personeline test yapılmasının hayati önem taşıdığını belirten Unutmaz, Güney Kore ve İtalya’yı da örnek gösterdi.

Virüsü Kontrol Altına Almak İçin Test Sayısını Arttırmak Gerekiyor

Unutmaz, Güney Kore’de şimdiye kadar 200.000 kişiden fazla kişiye test yapıldığını ve daha hastalığın belirtileri görülmeden birçok insanın bu yöntemle izole edildiğini söyledi. Virüs için alınabilecek en doğru kararın kalabalık etkinlikleri, okulları tatil etmek olduğunu belirtip Türkiye’nin aldığı bu önlemlerin çok doğru zamanlı olduğunu, ABD’nin, İtalya’nın ve pek çok Avrupa ülkesinin salgının önüne geçilmesiyle ilgili çok geç harekete geçtiğini söyledi. Salgının kontrol alınması için 2-3 haftanın bile çok önemli olduğunu ve pek çok ülkenin de bu önlemi almakta geç kaldığını ifade eden Unutmaz, corona virüs testini yaptırmak isteyenlere seyyar çadır ya da ayrı bölümler oluşturarak hastanelere yayılmasının önüne geçebileceğini belirtti.

Unutmaz’a göre eğer salgın kontrol altına alınamazsa 2-3 milyar insan corona virüse yakalanabilir. Corona virüsün ölüm oranı düşük olsa bile bu durum sağlık sisteminin çökmesine neden olabilir. Bu yüzden tüm dünyanın bilimsel uyarıları ve kendi kişisel önlemlerini ciddiye alması gerekiyor.

Sıcak Havalar Corona Virüsü’ne Etki Etmeyebilir

Aşı için bilim adamlarının çok sıkı çalıştığını ve aşının kesinlikle geliştirileceğini belirten Unutmaz, aşıyla ilgili de şimdiden umut vaat edici gelişmeler olduğunu söyledi. Unutmaz ayrıca, sıcak havaların virüsün etkisini azaltacağıyla ilgili bir şey söylemenin doğru olmadığını ve şu anda virüsle ilgili yeterince bilginin olmadığını, 17 yıl önce salgın olan SARS virüsünün sıcaklardan etkilenmediğini ancak önlemler arttırılarak önüne geçilebildiğini söyledi. Nem oranının etkili olabileceğini ama yine de bu konuyla ilgili bir bilgi olmadığını belirten Unutmaz, havaların ısınmasına güvenilmemesi gerektiğini belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı