Bilim

Corona Virüsü Öldüren Maske Üretildi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve sayısı 27’yi aşan ülkede tespit edilen Corona Virüsü için özel bir maske üretildi. Salgın yayılmaya başladığı günden itibaren maske kullanımının önemi belirtiliyordu fakat her maske Corona Virüsü’ne karşı koruyucu değil. Bu sebeple Corona Virüsü karşısında tam koruma sağlayacak bir sistem üzerine çalışan bilim insanları tuz kristalleri içeren bir maske geliştirdi.

Normal Maskeler Virüse Karşı Korumuyor

Corona Virüs salgınına karşı koruma amacıyla takılan maskelerin çoğu, kullananları virüs salgınından yeterince koruyamıyor. Bu konu hakkında açıklamada bulunan Doç. Dr. Hyo-Jick Cho, kullanılan cerrahi maskelerin yalnızca hava yoluyla büyük damlacık üzerinde taşınan virüsleri engelleyebildiği bilgisini verdi. Fakat sorun şu ki Corona Virüsü ve benzeri kimi virüsler küçük damlacıklar üzerinde taşınarak bulaşıyor. Bu sebeple kullanılan maske N95/N99 solunum maskelerinden biri değilse, gözeneklerden geçerek kişiyi enfekte edebiliyor. Bu maskeler her ne kadar Corona Virüse karşı etkili olsa da hem günlük kullanım için elverişli bir seçenek değil, hem de ücretleri normal bir maskeye göre çok daha pahalı.

Corona Virüs Öldüren Tuz Kristalleri

Choi ve diğer bilim adamları bu konu üzerine eğilerek normal maskeler üzerine uygulanabilecek bir filtre kaplama fikri ortaya attılar. Bu fikir doğrultusunda yapılan çalışmalar gösterdi ki geliştirilen kaplama Corona Virüsü üzerinde öldürücü bir etkiye sahip. Yapılan kaplama sodyum klorür ve potasyum klorür içeriyor. Bu maddelerin karışımı ile kaplanan maske havada bulunan tüm damlacıkları ve dolayısıyla virüsleri solunum yollarına ulaşmasını engelleyecek şekilde bir barikat oluşturuyor. Üstelik virüsler karışımda bulunan tuzun keskin kenarlarına çarptıkları takdirde tamamen ölerek kısa süre içerisinde etkisiz hale geliyor.

Corona Virüsü öldüren maske buluşları hakkında açıklama yapan Choi, maskenin 3 farklı grip virüsü ile test edildiğini, maskenin virüsü 5 dakika içerisinde durdurmakla kalmayıp yarım saat içerisinde tamamen öldürdüğü bilgisini paylaştı.

Bu maskelerin 12 ila 18 ay içerisinde üretimi tamamlanıp tüm dünyanın kullanımına sunulması bekleniyor. Choi tarafından yapılan son açıklama da normal maskeler kullanırken çok dikkatli olunması, filtre materyaline temas edilmemesi yönünde. Aksi takdirde Corona virüsü el aracılığıyla da bulaşabiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı