Bilim

Corona Virüsü Tedavisinde Sevindiren Gelişme

Corona Virüsü tedavisinde tüm dünyayı heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Tayland’da HIV ve grip tedavisinde tercih edilen ilaçlar Corona virüsü ile enfekte olmuş kişiler üzerinde kullanıldı. Uygulanan tedavi sonucunda hastalarda iyileşme gözlenmeye başlandı.

Bangkok’ta Rajavithi Hastanesi doktorları tarafından Corona virüsü ile enfekte olmuş hastalara yeni bir tedavi yöntemi uygulandı. Bu tedavi kapsamında HIV ve grip ilaçlarından oluşan bir karışım kullanıldı.  Yaklaşık 48 saat sonra yapılan testlerin sonucunda virüsün etkisinin azaldığı ve hastalarda iyileşme görüldüğü belirtildi.

Wuhan’dan Gelen Hasta da İyileşiyor

Habere göre Wuhan’dan gelen 70 yaşındaki Çinli bir hasta da 10 günlük tedavi sonucunda sağlık durumunda ilerleme kaydedilenler arasında. Uygulanan karışım HIV ilaçları “lopanir ve ritonavir” ile birlikte “oseltamivir” isimli grip ilacından oluşuyor.

Test Sonuçları Yüz Güldürüyor

Tayland’da bulunan Rajavithi Hastanesi tarafından yapılan açıklama bu yöntemin Corona virüsü tedavisi olarak belirlenmesi için daha fazla hasta üzerinde denenmesi gerektiği ama kendi hastanelerinde yer alan hastaların durumunda 48 saat içerisinde önemli bir  gelişme yaşandığı bilgisini aktardı. Bu gelişmeler arasında pozitif olan test sonucunun tedaviden 48 saat sonrasında negatife dönen hastaların olması şimdilik oldukça umut verici.

Tayland Sağlık Bakanlığı Toplanıyor

Tayland Sağlık Bakanlığı bugün konuya ilişkin bir değerlendirme toplantısı düzenleyeceklerini açıkladı. Bu sayede uygulanan yöntemin kullanımı yaygınlaşabilecek. Tayland’da Corona Virüsü ile enfekte olan 19 kişi vardı ve bu yöntem sayesinde 8’i taburcu edildi.

İtalya Virüsü İzole Eden İlk Ülke

Lazzaro Spallanzani Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü tarafından yapılan açıklama da çok konuşulmuştu. Avrupa’da virüsü izole eden ilk ülke olduklarınıı duyuran İtalyan yetkililer artık virüsün üzerinde daha iyi çalışılabileceği ve yayılmasının engellenmesinde büyük aşama kaydedileceği müjdesini vermişlerdi. Bu şekilde önümüzdeki günlerde corona virüsü tedavisi konusunda önemli gelişmeler yaşanacağının altını çizmişlerdi.

Corona Virüsü Son Rakamlar

Şu an itibarıyla dünya genelinde 17,390 kişi Corona Virüsü ile enfekte olmuş durumda. Belirtilen rakamın %13’ünü (yaklaşık 2,300 kişi) durumu kritik hastalar oluşturuyor. Şimdiye dek corona virüsü sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı 362. İyileşen hastaların sayısı ise dün itibariyle ilk defa hayatını kaybeden hastaların sayısını aştı. Toplam 505 kişinin corona virüsü tedavisi ile hastalığından kurtulduğu belirtiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı