Bilim

Corona Virüsü Tehlike Saçmaya Devam Ediyor

Corona virüsü, hayvanlar arasında yaygın olan ve hayvanlardan insanlara bulaşabilen bir virüs türüdür. İlk olarak Çin’de ortaya çıkan Corona Virüsü, Çin’in Wuhan kentinde başlamasından bu yana yüzlerce kişiye bulaştı. 8.000 kişinin tıbbi gözetim altına alındığı belirtilirken Corona virüsü sebebiyle gerçekleşen ölümlerin sayısı 27’ye yükseldi. Virüsün bulaştığı kişiler, yayılma riskini engellemek için karantinada tutuluyor. Virüsün başladığı Wuhan şehrinde ise hayat durmuş hâlde. Halk Wuhan şehrini “hayalet şehir” olarak tanımlıyor.

Virus, Çin’in Wuhan Şehrinde Ortaya Çık

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2019-nCoV yani 2019 Novel CoronaVirus olarak adlandırdığı yeni Corona virüsü zatürre ve diğer akut solunum yolları hastalıkları ile benzer belirtileri taşıyor. Corona virüsünün sadece Wuhan şehriyle sınırlı olmadığı, Çin dışında 13 ülkede de rastlandığı resmi kayıtlara geçti. Devletler ise corona virüsünün ülkelerine yayılmasını engellemek amacıyla havalimanlarında, özellikle Çin’den gelen yolcuları ve uçakları inceleme altına alarak, çeşitli güvenlik tedbirleri uyguluyor.

corona-virusu

Toplu Taşımalara Seyahat Yasağı Getirildi

Wuhan’da yaşayan halk için bir sonraki emre kadar seyahat yasağı getirildi. Bu seyahat yasağı; tren, uçak, otobüs, deniz yolu, metro, kalabalık ve uzun yolculuk otobüslerini kapsıyor. Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri ise ölümcül bir virüs olan Corona virüs hakkında uluslararası acil durumu ilân etmek için vaktin henüz erken olduğunu belirtiyor. Dünya Sağlık Örgütü’nden Tedros Adhanom, “Uluslarası acil durum noktasına gelinebilir” diyerek, ülkelerin birlikte çalışması gerektiğini belirtti. Şu an için Corona virüsüne karşı bir aşı bulunmuyor.

2002 Yılında da Ortaya Çıkmıştı

Corona virüsü, 2002 yılında yine Çin’de ortaya çıkan ve dünya genelinde yaklaşık 800 kişinin ölümüne yol açan Ağır Akut Solunum Sendromu olarak adlandırılan SARS hastalığı ile aynı KoronaVirüs ailesinden geliyor. Sars virüsünün dünyaya yayılmasından dolayı Google üzerinde “virüs maskesi” araması üst sıralarda.

Corona virüsü bulaşanların yere düşüş görüntüleri dehşet saçıyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı