Bilim

COVID-19 Niçin Çocukları Etkilemiyor?

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 ya da daha yaygın adıyla koronavirüs etkileri bakımından genelde orta yaş ve yaşlıları etkisine alıyor. Şimdiye kadar olan ölüm vakalarına bakıldığında yaşamını kaybedenlerin büyük kısmının kronik hastalıklar taşıyan yaşlılar olduğu görülüyor. Yaygın kanıya göre 30 yaş altı kimsenin salgın sebebiyle yaşamını kaybetmediği görülürken, bu durum özellikle COVID-19 niçin çocukları etkilemiyor sorusunu gündeme getiriyor.

Koronavirüs ve Çocuklar

İtalya örneğinden hareket edilecek olursa koronavirüsün sebep olduğu ölümlerde hiçbir çocuk ölümü gözlenmiyor. Her ne kadar bu çocukların ve gençlerin sağlığı için olumlu bir gelişme olarak görülüyor olsa da uzmanlar bu konuda dikkatli olunması ve virüsün çocukları da etkileyebileceğine dikkat çekiyorlar.

Pediatrics dergisinde yayımlanan çalışmaya göre salgının başladığı Çin genelinde 2000’den fazla çocuk üzerinde inceleme yapıldı. Buradaki çalışmaya temel alınan çocuklar bebekler ve okul öncesi çocukları kapsıyor.

Araştırmacıların yürüttükleri çalışma kapsamında laboratuvar testleri yaptılar ve çocukların göğüs röntgenleri, kan testleri ve diğer araştırmaları etkili bir şekilde yapıldı. Bu çocukların ortalama olarak yarısından çoğunda ateş, halsizlik, öksürük, tıkanıklık, bulantı ya da ishal gibi belirtilere rastlanıldı. Üçte birinden fazlası yani ortalama yaklaşık % 40 oranından fazlası ilse akciğer sorunları başta olmak üzere orta derece olarak sınıflandırılacak şekilde hastaydı ancak nefes darlığı çekmiyorlardı. Diğer kalan kesimde ise gözle görünür belirtilere rastlanmıyordu.

Fakat araştırmaya konu olan çocuklar içinde çok ciddi hastalık belirtileri taşıyan 125 çocuk saptandı. Bu kapsamda koranavirüsün sebep olduğu anlaşılan 14 yaşındaki bir çocuk yaşamını kaybetti. Çalışma kritik durumda olan çocukların ise 5 yaşın altında olan çocuklar olduğunu bildirdi.

Bu bakımdan koronavirüsün çocukları ya da gençleri etkilemediği iddiası doğruyu yansıtmamaktadır. Özellikle küçük çocukların bağışıklık sistemleri gelişmediği için koranavirüs gibi solunum yollarını doğrudan etkileyen bir hastalığa karşı savunmasızdırlar. Her ne kadar ölümler yaşlı kesim için sık olarak görülüyor olsa da sadece yaşlılara odaklanmak, salgının evrim geçirerek başka kesimler üzerinden yürümesine neden olabilecektir. Bu yüzden bebekler başta olmak üzere tüm yaş gruplarının salgına karşı etkili önlemler alması gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı