Bilim

COVID-19’a Karşı Gen Susturma Yöntemi Kullanılacak!

Dünyanın önde gelen kanser merkezlerin olan Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi Deneysel İlaçlar ve Kanser Tıbbı bölümünde görev yapmakta olan Türk bilim insanı Prof. Dr. Bülent Özpolat, tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsa karşı gen susturma yöntemi ile ilaç çalışmaları yapacak.

Aşı çalışması ile ilgili Demirören yaptığı açıklamalarda, geçen sene akciğer kanserinin tedavisinde başarılı sonuçlar vermiş olan ‘gen susturma’ yöntemi ile ilaç geliştirme projesi için Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından 1 milyon 250 bin dolarlık araştırma fonu sağlandığını belirtti.

Akciğer kanseri ve corona virüsünün bazı mekanizmalarının birbirine çok benzediğini söyleyen Türk bilim insanı, bu sebeple salgından sonra kanser projelerini revize ettiklerini ve 200 bin dolar ek bütçe alarak, aynı yöntemi corona virüs için de ilaç geliştirmek üzere kullanacaklarını belirtti.

Bir iki ay içinde hayvan deneylerine başlayacaklarını belirten Prof. Dr. Özpolat, her şey yolunda giderse eylül ayı gibi hastalar üzerinde denemelerine başlamayı düşündüklerini belirtti.Bu ilacı geliştirdikleri zaman hem aşının başarısız olacağı vakalarda hem de aşılanmamış nüfusta corona virüs sebebiyle ortaya çıkabilecek ölümcül sitokin fırtınası tablosuna çözüm bulunacağını belirten Prof. Dr. Özpolat, umutlu olduğunu belirtti.

Corona virüs salgınında ölümlerin en temel nedeninin sitokin fırtınası sebebi ile ortaya çıkmakta olan nefes darlığı ve oksijen yetmezliğinin olduğuna özellikle dikkat çeken Türk bilim insanı, “Sitokin fırtınası, bağışıklık sisteminin aşırı aktivasyonu olarak meydana geliyor.

Bağışıklık sistemi corona virüse aşırı reaksiyon gösterdiği zaman vücutta yangı dediğimiz inflamasyon artmakta ve bu da nefes darlığına, akciğerde sıvı birikimine ve çoklu organ yetmezliği ile ölüme sebep oluyor” diye belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı